Δύσκολη νίκη για την Αναγέννηση με 3-2 σετ

Τη 2η σερί νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Αναγέννηση ενάντια στην ομάδα του Α.Σ. Γιάννενα με 3-2 σετ.

Αγχωτική μεν, πολύτιμη δε η σημερινή νίκη για την Αναγέννηση με 3-2 σετ (25-16, 25-21, 26-28, 17-25, 15-12) που έπαιξε με αντίπαλο τον μαχητικό Α.Σ. Γιάννενα. Παρότι βρέθηκε να προηγείται στο σκορ με 2-0 σετ, δέχθηκε την ισοφάριση αλλά κατάφερε να πάρει το πολυπόθητο 2ποντο σε έναν αγώνα με έντονο ενδιαφέρον.

Αναλυτικά το παιχνίδι:

Στο 1ο σετ, η Αναγέννηση μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, με όπλο το σέρβις και την επίθεση πήρε από νωρίς το προβάδισμα και το διατήρησε κατακτώντας το σετ με 25-16.

Στο 2ο σετ, η ομάδα των Ιωαννίνων μπήκε δυναμικά με τον Κλούρα να δημιουργεί προβλήματα με επίθεση και σέρβις (6-2). Αμφίρροπο το ματς μέχρι και το 18-18 όπου ο αρχηγός της Αναγέννησης, Μπασούκας, με ένα ξέσπασμα στο σέρβις, την έβαλε μπροστά στο σκορ με 22-19. Μελανή στιγμή του αγώνα ο τραυματισμός του κεντρικού της Αναγέννησης, Τσουμάνη, ο οποίος μετά το σέρβις που έκανε στο 23-19 έπαθε θλάση στο τετρακέφαλο, αναγκάζοντας τον προπονητή της κύριο Λεμονίδη να τον αντικαταστήσει με τον Βρυώνη. Τελικά η Αναγέννηση κέρδισε το σετ με 25-21.

Στο 3ο σετ, η τοπική ομάδα εμφανώς επηρεασμένη από τον τραυματισμό του Τσουμάνη, υπέπεσε σε πολλά λάθη, κυρίως στην υποδοχή, με τον Αποστόλου των Ιωαννίνων να αποσυντονίζει τους υποδοχείς της Αναγέννησης που δεν έβρισκαν επιθετικές λύσεις. Μάχη πόντο-πόντο με τις 2 ομάδες να παλεύουν για τη νίκη δημιουργώντας πολλές φάσεις διαρκείας. Τελικά ο Α.Σ. Γιάννενα κατάφερε να κερδίσει το σετ με 26-28.

Στο 4ο σετ, ο Α.Σ. μπήκε με πολύ ανεβασμένη ψυχολογία, εκμεταλλευόμενη την αδράνεια της τοπικής ομάδας που δεν έβρισκε επιθετικές λύσεις, μπήκε αμέσως μπροστά στο σκορ, κατακτώντας το άνετα με 17-25.

Στο 5ο και καθοριστικό σετ, η Αναγέννηση αν και βρέθηκε να είναι πίσω στο σκορ με 4-9, βρήκε λύσεις επιθετικά και αμυντικά με κορυφαίο τον Μπασούκα, κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει το σετ με 15-12

Τα σετ (3-2): 25-16, 25-21, 26-28, 17-25, 15-12

Αναγέννηση Άρτας(Λεμονίδης-Μπασούκας): Μπασούκας, Λαγός, Τασηνίκος, Χαττάρι, Μανέτας, Τσουμάνης, Λιανός(λ), Νταλίπης, Βρυώνης, Λαϊνάς, Μπέτζος.

Α.Σ. Γιάννενα (Τσιούπης): Τερζόγλου, Κοτίτσας, Σαντζαρίδης, Μιχίδης, Βαιόπουλος, Αποστόλου, Κλούρας, Μότσιος (λ), Μιχίδης Ι., Τσιλινίκος.

Διαιτητές: Γκοργκόλης, Φωτιάδης.

Γραμματεία: Μπαλτατζή.