«Απέδρασε» με το διπλό η ΑΕΚ από τον Καλόβατο

Με τη νίκη και τους τρεις βαθμούς απέδρασε η ΑΕ Καμπής από τον Καλόβατο, καθώς επικράτησε με σκορ 1-0 του Ολυμπιακού στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α' ΕΠΣ Άρτας.

Η αναμέτρηση διεξήχθη σε έναν πολύ κακό και επικίνδυνο για την σωματική ακεραιότητα των ποδοσφαιριστών αγωνιστικό χώρο, κάτι που οδήγησε αυτομάτως και σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι απείλησαν με ένα σουτ του Νίκαρη που απέκρουσε ο Αλεξίου, ενώ έπειτα από κόρνερ του Βίτσιου και σύγχυση στην περιοχή της Καμπής, ο Κοτρότσιος που επέστρεψε στον Ολυμπιακό έπειτα από το πέρασμα του στον ΠΑΣ Ανέζα, πλάσαρε, με τον Αλεξίου να τον σταματά. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους είχαν χαμένο τετ-α-τετ με τον Μουστακλή, με τον Σάλλα να αποκρούει με τα πόδια.

Στην επανάληψη και με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Μουστακλής με σουτ σημάδεψε το δοκάρι, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Δόσης πήρε μία κεφαλιά, όμως ο Σάλλας την έβγαλε. Τελικά, η πίεση των φιλοξενούμενων απέδωσε καρπούς στο 73ο λεπτό, με τον Στέργιο να σεντράρει και τον Μουστακλή με κεφαλιά αυτή τη φορά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Στη συνέχεια η ΑΕΚ έχασε ευκαιρία να κλειδώσει το τρίποντο, αφού το σουτ του Σαραντάρη έγλειψε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ με τη σειρά τους οι γηπεδούχοι που πάλεψαν για την ισοφάριση, δεν κατάφεραν να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας.

Διαιτητής: Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί: Μαζαράκος Νίκος - Νικολάου Βαγγέλης

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Θεμελής Π.): Σάλλας, Χατζίου, Τζώρας, Θεμελής Γ. (83' Καλύβας), Καλαμπαλίκης, Τσώλης, Βίτσιος, Κοτρότσιος, Νίκαρης, Κιούρα, Μπιρμπίλης

ΑΕ Καμπής (Μπαλάφας): Αλεξίου, Στέργιος, Ντούπης, Μπέτσας, Στούπας, Λύτος, Γεωργατσέλος (90' Πλακιάς), Σταμάτης (66' Σαραντάρης), Βλάρας (66' Κίτσιος), Δόσης (83' Λιόντος), Μουστακλής