Με το απόλυτο στο ντέρμπι κορυφής το Κλειδί

Ο ΑΟ Κλειδίου επικράτησε στα Ρόκκα με 2-0 επί του Αστέρα, έκανε το οκτώ στα οκτώ, και πηγαίνει στο ντέρμπι με τον Δία Κωστακιών που θα διεξαχθεί την επόμενη Κυριακή (9/12) στο Δημαριό, χωρίς βαθμολογική απώλεια.

Την μικρότερη σε έκταση νίκη, μετά από αυτή απέναντι στον ΑΟΚ Τζουμέρκων με 1-0 στην έδρα του, κατέκτησε χθες στα Ρόκκα ο ΑΟ Κλειδίου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή και την υπεροχή στο παιχνίδι και αφού προειδοποίησαν με μία απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Βασιλάκη, το οποίο αποσόβησε και με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού ο Ντέμσιας, άνοιξαν το σκορ στο 19ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Βασιλάκη, ο Ρούσσας πήρε την κεφαλιά, ο Ντέμσιας βρήκε ελάχιστα τη μπάλα και ο Πάνος Δήμος πάνω στη γραμμή την έσπρωξε στα δίχτυα για το 0-1. Ο Πάνος Δήμος στο α' μέρος είχε ακόμη μία καλή στιγμή για ένα τέρμα, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ένα μακρινό σουτ με τον Κρεμίδα που απέκρουσε ο Μανιφάβας και ένα σουτ από τα όρια της περιοχής από τον Ηλία Γκανιάτσα που πέρασε ψηλά άουτ.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Κλειδίου αύξησαν την πίεση τους, και κατάφεραν τελικά να κλειδώσουν τη νίκη στο 78ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Πάνου Α. Δήμου, ο Ρούσσας με γυριστή κεφαλιά από το πρώτο δοκάρι σημείωσε το 0-2. Ο Πάνος Δήμος είχε και στο β' μέρος ευκαιρία να σκοράρει, όταν από σουτ του Δήμου, ο Ντέμσιας απέκρουσε ασταθώς, όμως εξ επαφής δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Διαιτητής: Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Στούπας Παύλος - Αλευρή Κωνσταντίνα

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Ντέμσιας, Μπαγιώργας Π. (63' Βάντζος Ι.), Μπαγιώργας Ν. (85' Καλόγηρος), Βάντζος Ε. (80' Τσώλας), Συγίζης, Ντεκούλης, Κρεμίδας, Μάης, Γκανιάτσας Χ., Μήλιος, Γκανιάτσας Η. (75' Νίκαρης)

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Α.): Μανιφάβας Ν., Νούτσος (46' Τσοχαντάρης), Μανιφάβας Α. (64' Δήμος Σ.), Μανιφάβας Σ., Μανιφάβας Ε., Δήμος Π-Α. (81' Κοίλιας), Κατσαρός (87' Χάρος), Ρούσσας, Φελέκης, Βασιλάκης, Δήμος Π.