Νίκη για το Κομμένο κόντρα στις Σελλάδες παρά το αριθμητικό μειονέκτημα

Αν και αγωνιζόταν με παίχτη λιγότερο από νωρίς, ο ΠΑΣ Κομμένου επικράτησε με 2-1 των Σελλάδων που καιγόταν για βαθμούς.

Είχαμε αναφέρει και στην ισοπαλία που απέσπασε από τον Παναγροτικό Αγ. Σπυρίδωνα πριν τρεις αγωνιστικές, ότι ο ΠΑΣ Κομμένου παρά το γεγονός ότι είναι βαθμολογικά αδιάφορος, καθώς έχει σωθεί και μαθηματικά εδώ και καιρό, ότι θέλει να κλείσει με τον καλύτερο τρόπο τη σεζόν και το απέδειξε και στο σημερινό ματς με την ΑΕ Σελλάδων, η οποία καίγεται για βαθμούς για να εξασφαλίσει την παραμονή της, ανεξαρτήτως τι θα κάνει η Αναγέννηση στη Γ' Εθνική. Έτσι λοιπόν στο σημερινό ματς κατάφερε να επικρατήσει με 2-1, παρά το γεγονός ότι έμεινε από νωρίς με παίχτη λιγότερο, ενώ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 9 ποδοσφαιριστές! Από την άλλη πλευρά, οι Σελλάδες θέλουν πλέον μόνο νίκη την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην αδελφοποιημένη ΑΕΚΠ, ώστε να είναι σίγουρες για την παραμονή τους στην κατηγορία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 15ο λεπτό, με τον Κωσταδήμα να βρίσκει στην μικρή περιοχή τον Ανδρέα που με προβολή έκανε το 1-0. Αν και ο ΠΑΣ έκανε ιδανικό ξεκίνημα, τρία λεπτά αργότερα έμεινε με παίχτη λιγότερο, με τον Ντάμα να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα για εξύβριση φιλάθλου. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι γηπεδούχοι στο 27ο λεπτό διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Γιάννενα να εκτελεί φάουλ και τον Κατσούλη με προβολή στο δεύτερο δοκάρι να κάνει το 2-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν.

Στην επανάληψη, η νεανική ομάδα των Σελλάδων πήρε τα ηνία του αγώνα και πίεσε ασφυκτικά τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα στο 68 λεπτό να καταφέρει να μειώσει σε 2-1 και να ξαναμπεί στο ματς, με τον Παπαδημητρίου να σκοράρει μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο ΠΑΣ Κομμένου στο 80ο λεπτό έμεινε με 9 παίχτες, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κοσμάς, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες για την ισοφάριση με τους Ζιώγο, Ευαγγελή, Μπουζάνη και Σιαφάκα, όμως ο Κόπανος με τις επεμβάσεις τους κράτησε το 2-1. Οι γηπεδούχοι πάντως κατάφεραν να απειλήσουν και σε αυτό το σημείο της αναμέτρησης, με τον Κωσταδήμα να κάνει ωραία ατομική ενέργεια, όμως το σουτ του πέρασε λίγο άουτ.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Δημητρόπουλος Γιάννης - Βασιλάκης Στέργιος

ΠΑΣ Κομμένου (Μπαλάτσας): Κόπανος, Ντάμας, Πανακούλιας (55' Γκαναβίας Ν.), Κοσμάς, Νάτσιος Σ. (55' Νάτσιος Δ.), Παππάς, Ρίζος (94' Γκαναβίας Χ.), Ανδρέας (94' Κόρδας), Γιάννενας, Κατσούλης, Κωσταδήμας

ΑΕ Σελλάδων (Χρήστου): Χούσος (83' Μαρκετάκης), Χρήστου, Μπέκας, Κατσάνος, Παπαδημητρίου (74' Ρεσίτης), Χαβέλας, Γκίκας (29' Πλατσούκας), Σιαφάκας, Ζιώγος, Ευαγγελής, Μπουζάνης (83' Μεμπλικάι)