Πήρε δύσκολα το ντέρμπι με τη Φιλοθέη η Δόξα! (pics)

Σε ένα δυνατό ματς, με φάσεις και για τις δύο ομάδες, η Δόξα κατάφερε να επικρατήσει της Φιλοθέης με 2-0.

Όπως τα περισσότερα ματς ανάμεσα σε Δόξα και Φιλοθέη εδώ και πολλά χρόνια, έτσι και το σημερινό ήταν ένα γεμάτο παιχνίδι, με φάσεις και για τις δύο ομάδες, με τη γηπεδούχο Δόξα, να καταφέρνει να παίρνει το παιχνίδι στις λεπτομέρειες, με 2-0. Η πρώτη φάση του ματς, ήρθε στο 13' για τη Φιλοθέη, με το Ζώη να σουτάρει άουτ, ενώ λίγο αργότερα, σέντρα-σουτ του Τσιάτσου έφυγε επίσης λίγο άουτ. Στο 17', οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου με τον Μπιρμπίλη, για να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 22ο λεπτό, η Δόξα, με πέναλτι που κέρδισε ο Σιλιόγκας σε διεκδίκηση της μπάλας, και μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος για το 1-0. Στο 33ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι μετά από οργανωμένη προσπάθεια και τελείωμα του Μπιρμπίλη, είδαν το Νάση να βγάζει δύσκολα, ενώ ένα λεπτό αργότερα, σουτ του Βασιλάκου από πλάγια έφυγε άουτ. Στο 40ο λεπτό, ο Σιλιόγκας έκλεψε την μπάλα και σούταρε λίγο από τα δοκάρια, ενώ τρία λεπτά αργότερα, άστοχη ήταν και η κεφαλιά του Μπασιούκα, μετά από σέντρα του Θανάση.

Στο δεύτερο μέρος, η Φιλοθέη, που μπορεί να έχασε αλλά απέδωσε ωραίο ποδόσφαιρο, κυνήγησε την ισοφάριση, όμως ο Νάσης σταμάτησε το σουτ του Βασιλάκου στο 53'. Η Δόξα απάντησε με δύο άστοχα σουτ των Τυρολόγου και Νούτσου, ενώ στο 68ο λεπτό άγγιξε το δεύτερο γκολ, όμως το σουτ του Μπιθυκούκη σταμάτησε στη συμβολή των δοκών. Στο 70' ο Μπασιούκας έκανε ωραία ατομική ενέργεια όμως πλάσαρε λίγο άουτ, ενώ στο 73', γυριστό σουτ του Βασιλάκου έδιωξε και πάλι δύσκολα ο Νάσης. Στο 75ο λεπτό, σουτ του Δ. Γιαννούλη από καλή θέση έφυγε πάνω από τα δοκάρια, και τρία λεπτά αργότερα το σουτ του Ζώη για τη Φιλοθέη, που πίεζε, έφυγε λίγο άουτ. Η Δόξα αντέδρασε και αφού άγγιξε το γκολ στο 85ο λεπτό, σε κόντρα του Οικονόμου με αμυντικό που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, έφτασε στο 2-0 ένα λεπτό αργότερα, με τον Μπασιούκα με προσωπική ενέργεια, και πλασέ ενδεικτικό της ποιότητάς του, να τελειώνει το ματς. Η Φιλοθέη, που μπορεί να κρατήσει την εμφάνιση, απείλησε μια ακόμα φορά με τον Μπιρμπίλη, χωρίς αποτέλεσμα.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Αλευρή Κωνσταντίνα - Στούπας Χρήστος

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Τσιάτσος (45' Κούρρα), Νούτσος (64' Μπιθυκούκης), Αράπης (8' λ.τρ. Μπαλάφας), Κάλλιας, Τυρολόγος, Οικονόμου, Μάρκος, Θανάσης (72' Στέργιος), Μπασιούκας, Σιλιόγκας

ΑΟ Φιλοθέης (Σιαπέρας) : Μπακοχρήστος, Ζώης, Ευθυμίου, Βασιλείου, Γκαρτζονίκας, Πουλιάνος, Τσώλης, Μπιρμπίλης, Γιαννούλης Δ. (88' Γόγαλης), Καραγιάννης, Βασιλάκος