Με το απόλυτο στο ντέρμπι κορυφής η Αναγέννηση!

Η Αναγέννηση Άρτας επικράτησε στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης με 4-1 επί της ΑΕ Καμπής, έκανε το 23 στα 23 (!), και πηγαίνει στο ντέρμπι με τον Σκουφά Κομποτίου που θα διεξαχθεί το επόμενο Σάββατο (30/3), χωρίς βαθμολογική απώλεια.

Οι γηπεδούχοι προειδοποίησαν πρώτοι στο 15', όταν από κόρνερ του Ασπροποταμίτη, ο Λύτος πήδηξε για κεφαλιά, η μπάλα κάπου κόντραρε και πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι καταλήγοντας κόρνερ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, η Αναγέννηση άνοιξε το σκορ, όταν ο Γιαννούλης τροφοδότησε κάθετα τον Σιδηρόπουλο, αυτός έσπασε τη μπάλα στον Ασπροποταμίτη που με πλασέ στη γωνία πέτυχε το 1-0. Στο 37' ο Παπακίτσος πέρασε κάθετα στον Ασπροποταμίτη που σέντραρε παράλληλα, με τον Σιδηρόπουλο να μην βρίσκει για λίγο με προβολή τη μπάλα και τον Μπεζεβέγκη στη συνέχεια να απομακρύνει. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 41ο λεπτό, με τον Σταμάτη να εκτελεί κόρνερ, τον Μπακόλα να μην απομακρύνει σωστά και τον Μπέτσα από κοντά με δυνατό σουτ να κάνει το 1-1. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανακτήσουν άμεσα το προβάδισμα, καθώς στο επόμενο λεπτό και από εκτέλεση πλάγιου, ο Μπόλης δεν μπόρεσε δις να μπλοκάρει την μπάλα και ο Κατσαρός που ψυλλιάστηκε το λάθος από κοντά έκανε το 2-1. Τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο στις καθυστερήσεις, όταν ο Ντούπης σε μία φάση που τραυματίστηκε είδε την κόκκινη κάρτα πριν γίνει αλλαγή, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν γρήγορα τον αγώνα, όμως στο 48' από πάσα του Σταμούλη, ο Σιδηρόπουλος από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε πάνω από την εστία. Στο 50' ο Ασπροποταμίτης με μονοκόμματο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα άουτ, για να έρθει το 3-1 στο 52ο λεπτό από νέο λάθος του Μπόλη. Συγκεκριμένα ο Αλέξανδρος Παπακίτσος έκανε τη σέντρα με το αριστερό και ενώ ο Μπόλης έδειχνε να μαζεύει εύκολα τη μπάλα ψηλά, αυτή του έφυγε από τα χέρια, έσκασε στο πόδι του Σιδηρόπουλου που ήταν κοντά του και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του. Δύο λεπτά αργότερα, ο Κατσαρός πέρασε κάθετα στον Αλέξανδρο Παπακίτσο και από πλάγια θέση σούταρε με τον Μπόλη να αποκρούει, ενώ στο 58' από σέντρα του Χεμπέγια ο Σιδηρόπουλος στο δεύτερο δοκάρι πλάσαρε άουτ. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι απείλησαν δις (59', 62')  με κεφαλιές του Μπέτσα ύστερα από εκτελέσεις φάουλ του Χρηστογιάννη, όμως η μία κατέληξε στην αγκαλιά του Μπακόλα και η άλλη πέρασε πάνω από την εστία. Στο 67' ο Τσελά είχε ένα σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή που πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπόλη. Λίγα δευτερόλεπτά αργότερα, ο Γεωργατσέλος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα πάνω στον Αλέξανδρο Παπακίτσο, με αποτέλεσμα η ομάδα του να αγωνιστεί στα εναπομείναντα λεπτά με 9 ποδοσφαιριστές. Στο 77ο λεπτό, η Αναγέννηση έφτασε και σε τέταρτο γκολ, όταν ο Δημήτρης Παπακίτσος σέντραρε και ο Σιδηρόπουλος με εξαιρετική κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πετύχουν και άλλα τέρματα, όμως ο Δημήτρης Παπακίτσος που έψαξε το γκολ σε τρεις περιπτώσεις δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στην εστία.

Διαιτητής: Νούσιας Οδυσσέας  Βοηθοί: Παπανίκος Βαγγέλης - Κωνσταντίνου Νίκος

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας): Μπακόλας, Χεμπέγια (78' Θεοδώρου), Λύτος, Παπαρούνης, Γιαννούλης, Δεληκούρας (81' Σταύρου), Κατσαρός, Ασπροποταμίτης (61' Τσελά), Σταμούλης (72' Παπακίτσος Δ.), Παπακίτσος Α., Σιδηρόπουλος

ΑΕ Καμπής (Παλιάτσος): Μπόλης, Παππάς, Γεωργατσέλος, Ντούπης, Μπεζεβέγκης, Μπιρμπίλης (75' Βλάρας), Μπέτσας, Χρηστογιάννης (85' Μπάσιος), Στούπας, Σταμάτης Σ. (78' Δήμος), Μουστακλής (46' Στέργιος)