Επιστροφή στις νίκες για τη Μέλισσα

Επέστρεψε στις επιτυχίες η Μέλισσα, που πέρασε από την Ανέζα, με 1-2.

Νικηφόρα πέρασε από την έδρα της Ανέζας, η Μέλισσα, επικρατώντας με 1-2, ενώ αντίθετα οι γηπεδούχοι γνώρισαν δεύτερη σερί ήττα στην έδρα τους με το ίδιο σκορ, καθώς και με την ίδια διακύμανση. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο η Ανέζα είχε την πρώτη μεγάλη φάση, στο 7' όταν ο Παπανδρέου βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το σουτ του σταμάτησε στη ρίζα του δοκαριού του Αλεξίου. Οι νικητές έφτασαν κοντά στο γκολ στο 14ο λεπτό, όταν ο Μανιώτης βρήκε ωραία κάθετα τον Κότσιαλο, που έσπασε την μπάλα στο Σπύρου, με τον Ιωάννου όμως να παρεμβαίνει σωτήρια. Το ίδιο δε συνέβη και στο 20ο λεπτό, όταν σε πολύ ωραία ξεδιπλωμένη κόντρα, ο Σπύρου έσπασε στον Τσιάτσο που βρήκε κάθετα τον Κότσιαλο, εκείνος αυτή τη φορά πλάσαρε μόνος, γράφοντας το 0-1. Η Μέλισσα συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας, κυκλοφορώντας την ωραία, και απείλησε εκ νέου στο 27', με το Μανιώτη να σουτάρει δυνατά από τα όρια της περιοχής και το Γεωργάκη να διώχνει δύσκολα με τα πόδια. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αρκετές καλές φάσεις, που όμως δεν τις ολοκλήρωσαν λόγω κακής τελικής πάσας ή απόφασης.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα, αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς, και στο 51ο λεπτό, απείλησαν με δυνατό σουτ του Ρούμπου που άλλαξε πορεία και έφυγε λίγο έξω. Στο 56ο λεπτό, ο Χουλιάρας βρέθηκε σε καλή θέση όμως νικήθηκε από τον Αλεξίου και στην πορεία της φάσης ο Ρούμπος σούταρε λίγο άουτ. Η Ανέζα συνέχισε να πιέζει και στο 61ο λεπτό ο Χουλιάρας στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Αλεξίου. Τελικά, η ισοφάριση ήρθε στο 65ο λεπτό, όταν ο Παπανδρέου πρόλαβε αμυντικούς και τερματοφύλακα, πλάσαρε ψηλοκρεμαστά, ο Τσιάτσος που βρέθηκε στη φάση δεν μπόρεσε να διώξει και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1. Εκεί κάπου η Μέλισσα αφυπνίστηκε και ανέβηκε ξανά στο γήπεδο ψάχνοντας το γκολ. Στο 72ο λεπτό, προειδοποίησαν με πολύ ωραίο σουτ του Σαγάνη από το ύψος της περιοχής, που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έσκασε κάτω, με την μπάλα πιθανόν και να έσκασε μέσα από τη γραμμή τέρματος. Τελικά, το 1-2 διαμορφώθηκε στο 78ο λεπτό, όταν ανάλογο εξαιρετικό σουτ του Κούση έξω από την περιοχή έδιωξε δύσκολα ο Γεωργάκης, η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, και ο επερχόμενος Κωτσίλας την έσπρωξε στην ανυπεράσπιστη εστία με το κεφάλι, σκοράροντας μετά την επιστροφή του στη Μέλισσα. Στον υπολειπόμενο χρόνο δεν άλλαξε κάτι, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνος.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Μαζαράκος Νίκος

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς) : Γεωργάκης, Μυτικιώτης (78' Σιώζος Ν.), Ρώσσος (84' Σιώζος Μ.), Ρώσσιος Γ., Ιωάννου, Στεργίου (36' Κοτρότσιος), Ρώσσιος Λ., Χουλιάρας, Ρούμπος, Παπανδρέου, Ζώης (86' Κατσινίκας)

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Αλεξίου, Μαλτέζος (46' Κωτσίλας), Κακοχρήστος, Σταμούλης, Κοσταντίνι, Κούσης, Μανιώτης (78' Ευσταθίου), Σαγάνης, Τσιάτσος, Σπύρου, Κότσιαλος (84' Μπόκος)