Με ανατροπή και δύο γκολ του Καλεύρα, 1-2 η Φιλοθέη στο Μενίδι (vid)

Embed video:

Το βίντεο είναι του Χρήστου Αλεξόπουλου.

Μόνη στην 4η θέση που οδηγεί στα play-off έμεινε η Φιλοθέη. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού και μάλιστα προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό, όταν από σέντρα του Οικονόμου, ο Νούσιας είχε όλο το χρόνο να σκεφτεί και να στείλει τη μπάλα με το κεφάλι στη γωνία του Αθανασίου για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μία καλή στιγμή με τον Βασιλάκο, ο οποίος με σουτ έστειλε τη μπάλα δίπλα από την εστία του Μπόλη.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να ισοφαρίσουν και αφού προειδοποίησαν με μία κεφαλιά του Μπασιάκου από κόρνερ του Καλεύρα, το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μπόλης και ένα παραλίγο αυτογκόλ του Θανάση, το οποίο έσωσε πάνω στη γραμμή ο Μαλτέζος, στο 65ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Στασινού πάνω στον Βασιλάκο. Ο Καλεύρας από τα 11 βήματα δεν αστόχησε και ισοφάρισε σε 1-1. Στη συνέχεια η ΑΕΜ πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα και πίεσε για να πάρει και πάλι προβάδισμα, όμως στο 77' από στημένη φάση, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν τη μπάλα και βγήκαν στην κόντρα επίθεση με τον Βασιλάκο, ο οποίος αφού πρώτα διήνυσε το μισό γήπεδο πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Καλεύρα, ο οποίος με ωραίο τελείωμα πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Μπόλη, κάνοντας το 1-2. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, πάλεψαν για να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε το βαθμό της ισοπαλίας, όμως οι τελικές προσπάθειές τους ήταν κακές.

Διαιτητής: Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί: Μάνος Δημήτρης - Στούπας Παύλος

ΑΕ Μενιδίου (Μπαλάτσας): Μπόλης, Μαλτέζος, Καλαμπούλης, Τσιάπαλης, Στασινός (75' Κασελούρης), Θανάσης, Μπαλάτσας, Οικονόμου, Κολιούλης, Τσουλουφίδης, Νούσιας

ΑΟ Φιλοθέης (Λαζανάς-Καυκιάς): Αθανασίου, Μποχώτης, Μπασιάκος, Διαμάντης, Ζώης Θ., Βασιλάκος, Γιαννούλης Σ., Γιαννούλης Δ., Ζώης Δ. (87' Σερέτης), Καλεύρας, Κατσιγιάννης