Σπουδαία νίκη με ανατροπή για το Δία

Μεγάλη νίκη σημείωσε ο Δίας, που επικράτησε με 3-2 της ΑΕΚΠ, παρ' ότι έχανε με 0-2!

Πολύ σπουδαία νίκη, σημείωσε ο Δίας, τόσο από βαθμολογικής απόψεως, όσο και με τον τρόπο που αυτή επετεύχθη, καθώς οι γηπεδούχοι γύρισαν ένα παιχνίδι, στο οποίο βρέθηκαν να χάνουν 0-2, σε 3-2, κόντρα σε μία από τις πιο αξιόλογες ομάδες της κατηγορίας. Στο 9ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Ξυλογιάννη, και ο Παππάς, από τα 11 βήματα έγραψε το 0-1. Στο 33ο λεπτό, η ΑΕΚΠ διπλασίασε τα τέρματά της, όταν μετά από φάουλ του Ξυλογιάννη, ο Γιώτης έπιασε δύσκολη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-2. Ο Δίας παρ' ότι βρέθηκε με δύο γκολ πίσω στο σκορ δεν παράτησε το ματς, και έφτασε άμεσα στη μείωση σε 1-2, όταν στο 38ο λεπτό, ο Μίκροβας με ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κωνσταντίνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες μπήκαν με ευκαιρίες των Ξυλογιάννη και Μίκροβα, με τον Μπολιεράκη στο 60ο λεπτό, να νικιέται από τον Κωνσταντίνου από καλή θέση. Στο 65ο λεπτό, ο Γιώτης είχε νέα κεφαλιά που έφυγε άουτ, ενώ στην απέναντι εστία, άστοχη ήταν και η κεφαλιά του Γιάννενα λίγα λεπτά μετά. Ο Δίας έδειξε να έχει περισσότερες δυνάμεις, και στο 83ο λεπτό, έφερε το ματς στα ίσα, όταν ο Μίκροβας βρήκε ωραία τον Κόξια, και εκείνος μέσα από την περιοχή, με διαγώνιο πλασέ, έγραψε το 2-2. Οι γηπεδούχοι δεν αρκέστηκαν στην ισοπαλία και έψαξαν την ολική ανατροπή, και τα κατάφεραν δύο λεπτά αργότερα, με το Μίκροβα, στο 85ο λεπτό, με δυνατό σουτ, λίγο έξω από την περιοχή, να διαμορφώνει το τελικό 3-2, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, χαρίζοντας ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στην ομάδα του, που την ξεκόλλησε από την επικίνδυνη ζώνη.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Σαρλής Χρήστος - Αλευρή Κωνσταντίνα

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Γκουσάιλα, Σίμος Ν., Παραλίκας, Καρακώστας (65' Γιάννενας), Καϋμενάκης, Κανελλόπουλος, Κοξιάς, Ζαφείρης, Σίμος Π. (46' Κακάβας), Μίκροβας, Μπολιεράκης

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς) : Κωνσταντίνου Β., Χαϊντάρι, Κωνσταντίνου Κ., Τζιανούμης (69' Νάκης), Δάρδας, Παππάς (46' Καλύβας - 69' Παπαθανασίου), Ξυλογιάννης, Γιώτης, Θειόπουλος (57' Σίμος), Ρέντζιος, Τσίρος