Οι Φιλέλληνες νίκησαν 2-1 τον Παναγροτικό

Δεύτερη σερί νίκη για τους Φιλέλληνες Πέτα απέναντι στον ουραγό Παναγροτικό Αγ. Σπυρίδωνα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 20ο λεπτό, με τον Μπιρμπίλη να νικά από θέση τετ-α-τετ τον Γείτονα, τον οποίον ο παίκτης της ομάδας του Πέτα είχε προειδοποιήσει λίγα λεπτά πιο πριν. Στο 23' ο Ροβίνας βρέθηκε και αυτός απέναντι από τον τερματοφύλακα του Παναγροτικού, όμως έστειλε τη μπάλα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές στιγμές στο α' μέρος, με απευθείας εκτέλεση φάουλ και με σουτ, οι οποίες όμως δεν ανησύχησαν τον Γεροδήμο.

Στην επανάληψη και στο 51ο λεπτό, ο Ροβίνας έπιασε ένα φοβερό σουτ, αναγκάζοντας τον Γείτονα σε δύσκολη επέμβαση, και ο Μακρής που καραδοκούσε, πήρε το ριμπάουντ και πέτυχε το 2-0. Λίγα λεπτά μετά, σουτ του Αθανασιάδη πέρασε λίγο άουτ, για να φτάσουμε στο 71ο λεπτό, όπου ο διαιτητής Σιατής καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Πέτρου Γούλα. Ο παίκτης-προπονητής του Παναγροτικού, Λάζαρος Πουλιάνος, ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, και ευστόχησε, μειώνοντας σε 2-1, βάζοντας ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι. Όμως στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα ο Παναγροτικός δεν κατάφερε να απειλήσει εκ νέου την εστία των Φιλελλήνων, οι οποίοι απείλησαν με δύο σουτ του Σταμάτη.

Διαιτητής: Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Καραγιάννης Θοδωρής - Διονύσης Δημήτρης

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας): Γεροδήμος, Βάσιος (68' Σερβετάς), Κολιός, Γούλας Α., Γούλας Π., Μακρής (81' Κώστας), Τσιγαρίδας, Σταμάτης, Αθανασιάδης, Ροβίνας, Μπιρμπίλης

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Πουλιάνος): Γείτονας, Κωλέτσης (58' Νάσκαρης Π.), Κουτσούμπας, Γείτονας, Νάσκαρης Α., Μπάλλιας, Θεοδώρου, Έντριτζ (λ.τρ. 28' Πουλιάνος), Ζαρκαδούλας, Λάζαρος, Μαυρομάτης