Με 3-1 επί της Ολυμπιάδας και τρεις σερί νίκες έκλεισε τη σεζόν ο Αστέρας (pics)

Με τρεις σερί νίκες με τέρματα 13-6 έκλεισε τη σεζόν ο Αστέρας Ρόκκα.

Για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα πάλεψε τις τελευταίες αγωνιστικές ο Αστέρας Ρόκκα, όμως τελικά παρά τις τρεις σερί νίκες, δεν κατάφερε να προσπεράσει τον ΑΟ Κορφοβουνίου, που ήταν και η τελευταία ομάδα που το νίκησε και τερμάτισε στην 6η θέση της βαθμολογίας, αν και ολοκλήρωσε τη σεζόν έχοντας την 4η καλύτερη επίθεση, άμυνα και διαφορά τερμάτων στο πρωτάθλημα. Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Αγ. Παρασκευής κατέλαβε την 4η θέση, μία θέση που τελικά δεν ήταν αρκετή για να συμμετάσχει στα play-off, καθώς ο Αίας Ράχης έκανε περίπατο στη φετινή Β' κατηγορία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το παιχνίδι διεξήχθη υπό δυνατό αέρα, ο οποίος δυσκόλεψε πάρα πολύ τις προσπάθειες των δύο ομάδων να κυκλοφορήσουν τη μπάλα. Στο α' ημίχρονο, ο Αστέρας απείλησε μόλις στο 6ο λεπτό, με τον Μάη να πιάνει δυνατό μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία σε σώμα αμυντικού και σταμάτησε στη συμβολή των δοκών. Από εκτέλεση φάουλ του Μήλιου λίγο αργότερα, ο Πανέτας είχε μία κεφαλιά που μπλόκαρε ο Λάμπρου, με τον Λάμπρου να μπλοκάρει και την κοντινή κεφαλιά του Μήλιου, ύστερα από μπαλιά του Συγίζη στην πλάτη της άμυνας. Δοκάρι είχαν και οι φιλοξενούμενοι στο α' μέρος, όταν ο Α. Δήμος γύρισε τη μπάλα από τα αριστερά, ο Μπέκιος πήγε πρώτος στη μπάλα και από πλάγια πλάσαρε, με τη μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι. Ο Αστέρας στο 41ο λεπτό, απείλησε ξανά, όταν από κερδισμένο φάουλ του Ηλ. Γκανιάτσα, ο Μάης με απευθείας εκτέλεση φάουλ είδε τη μπάλα αυτή τη φορά να χτυπά στο κάθετο δοκάρι και να περνά άουτ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν τα δοκάρια στο 57', όταν από μπαλιά του Παπανδρέου, η οποία πέρασε από τους αμυντικούς, ο Α. Δήμος βγήκε απέναντι από τον Ντεκούλη και σούταρε, η μπάλα πέρασε από πάνω του, όμως σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Παπανδρέου δεν κατάφερε να τελειώσει σωστά τη φάση. Ο Αστέρας που είχε περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή του στην αναμέτρηση, κατάφερε τελικά με δύο γκολ σε τρία λεπτά να πάρει σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Αρχικά, στο 70ο λεπτό, ο Γ. Πανέτας ξεκλείδωσε την αντίπαλη άμυνα με ωραία ατομική προσπάθεια, αφού απέφυγε όποιον αμυντικό βρήκε μπροστά του, πάτησε περιοχή και γύρισε τη μπάλα, με τον Ηλ. Γκανιάτσα, με πλασέ να κάνει το 1-0. Στο 73ο λεπτό, ήρθε το 2-0, όταν από σέντρα-σουτ του Ηλ. Γκανιάτσα από τα δεξιά, ο Λάμπρου με υπερένταση και τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού αποσόβησε το γκολ, όμως ο Μπάσιος που ακολούθησε τη φάση πήρε το ριμπάουντ και από κοντά πέτυχε το 2-0. Οι γηπεδούχοι στο 85ο λεπτό, σφράγισαν τη νίκη, όταν ο Νίκαρης με ωραία κάθετη πάσα έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Τσώλα, που με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 3-0. Ένα λεπτό αργότερα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-1, με ωραίο δυνατό συρτό σουτ του Παπανδρέου έξω από την περιοχή, που κατέληξε στη γωνία του Ντεκούλη, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, καθώς δεν άλλαξε κάτι στα εναπομείναντα λεπτά.

Διαιτητής: Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Σιατής Ανδρέας - Τσιώρη Ιωάννα

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Ντεκούλης Γ., Αντωνίου (71' Γκανιάτσας Χ.), Βάντζος Ε. (60' Δήμος Λ.), Ζαρκάδας, Συγίζης, Μάης, Γκανιάτσας Ηλ. (77' Τσώλας), Νίκαρης, Μήλιος, Μπάσιος (77' Βάντζος Ι.), Πανέτας Γ.

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Δήμος Δ.): Λάμπρου, Σάνη, Παχούλας, Δήμος Δ., Δήμος Κ., Ντασκαγιάννης, Παπαγιάννης, Κούσης, Δήμος Α., Παπανδρέου, Μπέκιος