Λύγισε την Πρόοδο στην παράταση ο Δίας

Με 2-1 επικράτησε της Προόδου Ρωγών, στην παράταση ο Δίας και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Πολύ ενδιαφέρον και αμφίρροπο ήταν το χτεσινό παιχνίδι για την 1η φάση του Κυπέλλου, ανάμεσα στο Δία Κωστακιών και την Πρόοδο Ρωγών, με την τελευταία στο πρώτο της επίσημο ματς εδώ και πολλά χρόνια να είναι ανταγωνιστικότατη, να χάνει πολλές ευκαιρίες αλλά να αποκλείεται στις λεπτομέρειες. Ο Δίας ήταν ανώτερος στο πρώτο μέρος, με την Πρόοδο που μετά το γκολ που δέχτηκε από το Ρούμπο, στο 48ο λεπτό, όταν και σημειώθηκε το 1-0, ανέβασε την απόδοσή της και είχε τρία δοκάρια με τους Λάζαρο, Νικοπολίδη και Ιωάννου, για να λυτρωθεί στις καθυστερήσεις με σουτ του Νικοπολίδη μέσα από την περιοχή, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, που κατέληξε στα δίχτυα, για το 1-1 που έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί, ο Δίας ευτύχησε στο 115ο λεπτό και λίγο πριν οδηγηθεί το ματς στα πέναλτι, να βρει γκολ στην κόντρα επίθεση, με το Νίκο Σίμο με διαγώνιο σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 2-1 και χαρίζοντας τη νίκη-πρόκριση στην ομάδα του. Η Πρόοδος αγωνίστηκε χωρίς το Σιδηρόπουλο που αναμένεται να είναι το βαρύ πυροβολικό της στην επίθεση, ενώ οι δύο ομάδες να αναμένεται να συναντηθούν κι άλλες φορές μέσα στη σεζόν σε μια άκρως ενδιαφέρουσα φέτος, Β' κατηγορία.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Βασιλάκης Στέργιος - Μαζαράκος Νίκος

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Βασιλάκης, Μπαλαδήμας, Σίμος Α., Βασιλείου, Αθανασούλας, Μπεκιάρης, Ρούμπος, Σίμος Ν., Γεώργος, Σίμος Π. (60' Μίκροβας Χ.), Βάντζος

Πρόοδος Ρωγών (Παπαδήμας) : Κανταρέλης, Μυφταράι (75' Μπαλάφας), Καραπάνος, Ντούπης, Στέργιος, Λέντζος, Μιχαηλίδης (57' Κολιός), Νικοπολίδης, Ιωάννου, Λάζαρος, Χρηστογιάννης