Λευκή ισοπαλία για Δόξα και Αναγέννηση (pics)

Σε ένα πολύ δυνατό και αμφίρροπο ματς, Δόξα και Αναγέννηση αναδείχτηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Χωρίς σκορ έληξε το ντέρμπι της αγωνιστικής ανάμεσα σε Δόξα και Αναγέννηση, στο γήπεδο "Γεώργιος Γιολδάσης", σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Πάνου Βελαέτη στο γόνατο, στο 15ο λεπτό, με τις σκέψεις όλων να βρίσκονται στον ποδοσφαιριστή. Οι δύο ομάδες είχαν πολύ λιγοστές φάσεις για γκολ, και δεν μοιραία κατάφεραν να σκοράρουν και το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος, και τις φέρνει πλέον στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι.

Στο 10ο λεπτό, οι γηπεδούχοι απείλησαν, με τον Μπαλαδήμα να εκτελεί ωραία απευθείας φάουλ, το Νικολαϊδη να διώχνει δύσκολα και στη συνέχεια να κερδίζει το φάουλ. Στο 31ο λεπτό, και πάλι η Δόξα έφτασε κοντά στο γκολ, όταν μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Μπασιούκα, ο Πέτσας πήρε την κεφαλιά, όμως ο Νικολαϊδης και πάλι, με δύσκολη επέμβαση στη γωνία του κράτησε το 0-0. Στο πρώτο μισό, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, με την Αναγέννηση να ψάχνει την κόντρα επίθεση, και να μην απειλεί ιδιαίτερα. Η καλύτερή της φάση ήρθε στο 45ο λεπτό, όταν ο Σιδηρόπουλος βρέθηκε μόνος στο πέναλτι, όμως δεν εκτέλεσε αμέσως, και όταν πήγε να ντριπλάρει κόπηκε από τους αμυντικούς της Δόξας.

Στην επανάληψη, το ματς συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, χωρίς ιδιαίτερη ποιότητα, με πολλές μονομαχίες, στημένες φάσεις και νευρικότητα από τις δύο ομάδες. Μετά το πρώτο τέταρτο η Αναγέννηση, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τη Δόξα όμως να αμύνεται χωρίς πρόβλημα και να κρατά το "μηδέν" στην άμυνα. Στα τελευταία  λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με την μπάλα να παίζεται κυρίως πάνω από το έδαφος, και την Αναγέννηση να έχει μια καλή στιγμή με ένα φάουλ του Σιδηρόπουλου, που έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Το 0-0 κρίνεται δίκαιο με βάση την εικόνα του παιχνιδιού, καθώς οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν και δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Διαιτητής : Μπαϊλης Νίκος  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Νικολάου Βαγγέλης

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Βελαέτης (16' λ.τρ. Θανάσης), Πατσαβούρας, Νούτσος, Πέτσας, Τυρολόγος, Αράπης, Παπαλάμπρης, Μπαλαδήμας (75' Κάλλιας), Μπασιούκας (88' Γκούβελος), Σιλιόγκας

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Νικολαϊδης, Ζήσης (69' Γκαρτζώνης), Παππάς Δ., Ασπροποταμίτης, Ψαλλιδάκης, Κακιώνης, Παπακίτσος Δ. (79' Δήμος), Μουσιωτίτσιας, Σιδηρόπουλος, Χρηστογιάννης, Παπακίτσος Αλ. (83' Σταμούλης)