Σπουδαίο "διπλό" και κορυφή για τους Αγίους Αναργύρους

Σημαντικό "διπλό" έκαναν εκτός έδρας κόντρα στη Ράχη, οι Άγιοι Ανάργυροι και βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο ΑΟ Αγ. Αναργύρων, που με τις προσθήκες της καλοκαιρινής περιόδου, δείχνει ικανός να πρωταγωνιστήσει στην Α' κατηγορία. Στο σημερινό παιχνίδι κόντρα στον υπολογίσιμο Αίαντα Ράχης, επικράτησε με 1-3, παρά το γεγονός πως βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, και βρίσκεται στην κορυφής της βαθμολογίας με το Σκουφά Κομποτίου που επίσης έχει 2 στα 2. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι μόλις στο 4ο λεπτό, πήραν κεφάλι στο σκορ, με τον Κορέλη να κερδίζει πέναλτι, και το Βίτσιο, από τα 11 βήματα να γράφει το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην επίθεση και κυνήγησαν την ισοφάριση, κάτι που κατάφεραν στο 22ο λεπτό, όταν μετά από γύρισμα του Γεωργούλα, ο Μήτσος με προβολή έγραψε το 1-1. Οι Ανάργυροι έφτασαν στην ολική ανατροπή, όταν σε μια παρόμοια φάση, ο Χούσος έκανε το παράλληλο γύρισμα, και ο Μήτσος τελείωσε τη φάση, γράφοντας το 1-2.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν νωρίς και τρίτο γκολ, βάζοντας δύσκολα στον Αίαντα, καθώς στο 53ο λεπτό, ο Καζανφέρης έκανε ωραία ενέργεια και μοίρασε στο Χούσο, που σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, βρίσκοντας με την δεύτερή του ασίστ το Γεωργούλα, που έγραψε με κεφαλιά το 1-3, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Ο Αίας προσπάθησε να μειώσει και να ξαναμπεί στο ματς, όμως στο 64ο λεπτό είχε σημαντική ευκαιρία με το Βίτσιο να βρίσκει κάθετα τον Κορέλη, που πλάσαρε όμως άστοχα. Στο τελευταίο τέταρτο, ο Αίας ανέβηκε στο γήπεδο, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν χώρους στην κόντρα με το Χούσο να βρίσκει σε δύο περιπτώσεις τον Μποχώτη, όμως το Γεωργάκη να κρατά την ομάδα του στο παιχνίδι, χωρίς όμως το σκορ να αλλάζει στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού και τους Αγ. Αναργύρους να φεύγουν με το ροζ φύλλο.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Καραγιάννης Θοδωρής - Βαρέλης Βασίλης

Αίας Ράχης (Κοσμάς) : Γεωργάκης, Στέργιος, Αβραμίδης, Βίτσιος (80' Θεμελής), Θάνος (43' Καλαμπαλίκης), Ανυφαντής (80' Ευαγγέλου Σ.), Τομουτζόγλου, Σιαπάτης (41' Πλακιάς), Κορέλης, Κοτρότσιος, Ευαγγέλου

ΑΟ Αγ. Αναργύρων (Καλιαρντάς) : Κανταρέλης, Κάτσινος (66' Μποχώτης), Σακκάς Κ., Κακάβας, Γιαννούλης, Κόνιαρης, Γεωργούλας (83' Κανταρέλης Θ.), Καζναφέρης, Μπαλαδήμας (89' Μαργαρίτης), Χούσος, Μήτσος (89' Σιαπλαούρας)