Κομβική νίκη για τους Φιλέλληνες κόντρα στη Φιλοθέη

Σημαντική νίκη πέτυχαν οι Φιλέλληνες κόντρα στη Φιλοθέη, παραμένοντας στην τέταρτη θέση με 43 βαθμούς.

Σημαντικό ροζ φύλλο αγώνος κατέκτησε σήμερα στο Πέτα η τοπική ομάδα, επικρατώντας με 2-0 της Φιλοθέης, βγάζοντας την ουσιαστικά από το παιχνίδι της τετράδας καθώς έχει μείνει 8 βαθμούς πίσω. Στο 15ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν μετά από αναμπουμπούλα, με τον Καραγιάννη να σουτάρει, όμως το Γεροδήμο να μπλοκάρει. Στη συνέχεια ανέλαβαν τα ηνία οι γηπεδούχοι, έχοντας στο 20ο λεπτό μια κεφαλιά του Μπιρμπίλη που έφυγε λίγο άουτ, ενώ πέντε λεπτά μετά, δυνατό σουτ του Ζιώρη εξουδετέρωσε ο Αχμέτης. Μέχρι να φύγει το ημίχρονο, οι Φιλέλληνες συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ, έχοντας δύο ακόμη καλά σουτ με τους Ροβίνα και Γείτονα, που όμως έφυγαν εκτός εστίας, ενώ η Φιλοθέη είχε ένα επικίνδυνο γύρισμα του Βασιλάκου που δεν πρόλαβε ο Κατσιγιάννης.

Στην επανάληψη, οι νικητές ευτύχησαν στην πρώτη τους καλή φάση να ανοίξουν το σκορ, με το Γείτονα με σουτ εντός περιοχής, να γράφει το 1-0 σκοράροντας για ακόμα ένα παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, έχοντας ένα καλό σουτ του Βασιλάκου που έφυγε άουτ, καθώς και δύο άστοχα φάουλ του Καραγιάννη. Οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη τους και ενώ οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, στο 82ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Σταμάτη, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, και στην επαναφορά ο Κολιός με το κεφάλι έγραψε το 2-0. Η Φιλοθέη προσπάθησε να πιέσει για ένα γκολ, με το Γεροδήμο να καθαρίζει όμως τις ψηλές μπαλιές, ενώ αξίζει να αναφερθεί πως δεν ήταν εύκολη η δουλεία των 22 ποδοσφαιριστών, στον πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο, λόγω της βροχόπτωσης. Ο υπολειπόμενος χρόνος, κύλησε χωρίς να αλλάξει κάτι, με τους Φιλέλληνες να κατακτούν το σημαντικό τρίποντο. Αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με 9 ποδοσφαιριστές καθώς ο Μπασιάκος στο 76' και ο Ζώης στο 86' αντίκρισαν τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκαν.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί :  Νούσιας Οδυσσέας - Στούπας Παύλος

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Γεροδήμος, Βάσιος, Τσιγαρίδας, Κολιός, Σερβετάς (46' Γρούμπας), Μπιρμπίλης, Αθανασιάδης (Σταμάτης Γ.), Ζιώρης, Ροβίνας, Σταμάτης, Γείτονας

ΑΟ Φιλοθέης (Καυκιάς-Λαζανάς) : Αχμέτης, Μποχώτης, Ζώης, Μπασιάκος, Διαμάντης, Γιαννούλης Δ., Βασιλάκος, Καραγιάννης, Κατσιγιάννης (60' Σερέτης), Καλεύρας (82' Μερκούρης), Ζώης Δ. (49' Γιαννούλης Σπ.)