Ισόπαλες η Ανέζα και η ΑΕΞ σε ένα όμορφο παιχνίδι

Σε ένα δυνατό και ωραίο παιχνίδι, ΠΑΣ Ανέζα και ΑΕ Ξηροβουνίου μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, μένοντας στο 2-2.

Γκολ και βαθμούς μοιράστηκαν στην Ανέζα, η γηπεδούχος ομάδα με την ΑΕ Ξηροβουνίου, σε ένα ωραίο ματς που θα μπορούσε να έχει νικήτρια οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες. Στην πρώτη φάση του ματς, στο 10ο λεπτό, ο Άρης Δόσης με ωραία μακρινή εκτέλεση φάουλ απείλησε τον Τσαμπά, που όμως έδιωξε. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 18', όταν ο Τσαμπάς σούταρε, όμως τελευταία στιγμή παρενεβλήθη πόδι αμυντικού ανακόπτοντας την πορεία της μπάλα προς το τέρμα. Στο 25', χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΞ, όταν από γύρισμα του Νίκου, η μπάλα έφτασε στο Βίτσιο στο πέναλτι που δεν κατάφερε με εξουδετερωμένο τον Τσαμπά να τελειώσει τη φάση, καθώς η μπάλα κόλλησε στα νερά. Δύο λεπτά αργότερα, ήταν σειρά της Ανέζας να απειλήσει, όταν φάουλ του Ζώη έδιωξε δύσκολα ο Αλεξίου, ενώ στην επαναφορά ο Τσαμπάς κόπηκε τελευταία στιγμή. Στο ημίωρο, ήρθε το 0-1 για την ΑΕΞ, όταν από μπάσιμο του Νίκου και γύρισμα, ο Γρύλλης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα, όταν σε σέντρα του Τσαμπά στο 34', η μπάλα βρήκε στο χέρι του Καφαλή με το διαιτητή Φάντη να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Τσαμπάς, ρίχνοντας τον Αλεξίου από την άλλη γωνία και φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Στο δεύτερο μισό, ο Δόσης τροφοδοτήθηκε κάθετα από το Νίκου και ανατράπηκε κερδίζοντας το πέναλτι. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση με τον Τσαμπά να το νικά, όμως σε δεύτερο χρόνο, με σκαστό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα, για το 1-2. Από εκεινό το σημείο χρονικά, οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Στο 60', σουτ του Τσαμπά κάπου βρήκε και έφυγε κόρνερ, ενώ δέκα λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά σε τρίτο γκολ, όταν σε παράλληλο γύρισμα, η μπάλα πέρασε από τον Τσαμπά, όμως ούτε ο Γρύλλης πρόλαβε να τη σπρώξει στα δίχτυα. Στο 76ο λεπτό, χάθηκε μεγάλη ευκαιρια για την Ανέζα, όταν σε φάουλ του Ζώη, ο Αλεξίου έδιωξε με γροθιές, με την μπάλα να έχει πορεία προς το τέρμα, τον Πλακιά να απομακρύνει στη γραμμή, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι και κόρνερ. Δύο λεπτά μετά νέα μεγάλη φάση, με το Ζώη να εκτελεί κόρνερ, τον Αλεξίου να διώχνει με γροθιές, την μπάλα να στρώνεται στον Ιωάννου που σούταρε, όμως και πάλι ο Αλεξίου με τη βοήθεια του δοκαριού απομάκρυνε. Λίγο αργότερα η Ανέζα είχε νέο δυνατό σουτ στο δοκάρι, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Ρούμπος επιχείρησε εντυπωσιακό βολ πλανέ με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Τελικά, το γκολ που άξιζε η Ανέζα το βρήκε στο 85', όταν σε φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΞ, και απανωτά σουτ των γηπεδούχων, ο Ρούμπος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-2. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Γεωργατσέλος που είχε περάσει ως αλλαγή πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια στο 86ο λεπτό, με το 2-2 να παραμένει μέχρι τέλους.

Διαιτητής : Φάντης Παναγιώτης  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Νικολάου Βαγγέλης

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς) : Τσαμπάς, Μυτικιώτης, Ρούμπος, Σιώζος, Μπαλάγκας, Ζώης, Μητσαράς, Παππάς (60' Ντούλας), Τσαμπάς Π., Παπαγεωργίου (73' Παππάς Θ.), Νίκου Γ. (70' Ιωάννου)

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς) : Αλεξίου, Δόσης Αν., Καφαλής, Ανυφαντής, Βίτσιος, Γιαννούλης, Γρύλλης (74' Παλιάτσος), Κυριαζής (46' Γεωργατσέλος), Δόσης Αρ., Νίκου, Πλακιάς