Ιστορική νίκη για τον Καραϊσκάκη!

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Football League πέτυχε ο Καραϊσκάκης, κόντρα στον Αχαρναϊκό με 1-0.

Η περιγραφή του παιχνιδιού, είναι μια προσφορά της επιχείρησης :

ΓΕΝΙΚΟ ΦΥΤΩΡΙΟ ΑΛΕΞΗ
Κατασκευή γκαζόν - Φυτά - Διαμόρφωση κήπων
Διόδια Πέτα Άρτας (έναντι Στρατοπέδου Παπακώστα)
τηλ. 2681083900 , 2681083970
κιν. 6972677900 , 6972017178

Σπουδαία νίκη για τον Καραϊσκάκη, που στο πρώτο του εντός έδρας αγώνα της ιστορίας του, στη Football League, επικράτησε του Αχαρναϊκού, χάρη σε γκολ του Λουκίνα στο 80ο λεπτό, μπροστά σε αρκετό κόσμο. Η αρτινή ομάδα, ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος, δείχνοντας ωστόσο αγχωμένη στην τελική ενέργεια, και κατάφερε να πάρει το παιχνίδι από μια στημένη φάση. Από την άλλη, ο Αχαρναϊκός δε θύμιζε σε καμιά περίπτωση ομάδα υπό διάλυση, καθώς έπαιξε για την ιστορία του, κυνηγώντας έστω και το "Χ" μέχρι τέλους. Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, με την πρώτη φάση να έρχεται στο 12' για τον Καραϊσκάκη. Ο Παπανίκου έγινε κάτοχος της μπάλας από δεξιά και με ωραία σέντρα βρήκε το Λουκίνα, που με εκπληκτικό εναέριο τακουνάκι "σκορπιό", λίγο έλειψε να πετύχει ένα από τα γκολ της χρονιάς στην Ευρώπη, όμως η μπάλα έφυγε μόλις πάνω από τα δοκάρια. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 18ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Κασβιρόπουλου, ο Αφράτης με κεφαλιά σημάδεψε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Μέλκα. Ο Καραϊσκάκης πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 27ο λεπτό, από πολύ ωραία εναλλαγή της μπάλας του Μακρίδη με τον Τσοντάκη, ο πρώτος σούταρε δυνατά, όμως ο Πάντος έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ στην κλειστή του γωνία. Από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Θεολόγου πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων, Κασβιρόπουλος, έπιασε ωραίο σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη, ο Καραϊσκάκης είχε την κατοχή της μπάλας, όμως όσο περνούσε η ώρα, η νευρικότητα των παιχτών αλλά και η κούραση έκαναν την εμφάνισή τους, μην επιτρέποντας σωστές επιλογές. Η είσοδος του Κυριάκη έδωσε επιθετική πνοή και ρυθμό στην αρτινή ομάδα, ενώ στο 67ο λεπτό, ο βραχύσωμος εξτρέμ φάνηκε να ανατρέπεται στην περιοχή, με το διαιτητή Τάση όμως να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Έτσι φτάσαμε στο 80ο λεπτό, όταν ο εξαιρετικός τεχνικά, Δημητριάδης, εκτέλεσε φάουλ, και ο επίσης πολύ καλός Λουκίνας βρήκε την μπάλα όσο έπρεπε με το κεφάλι, στέλνοντάς τη στη γωνία του Πάντου, για το 1-0. Το γκολ αυτό, έδωσε άλλο αέρα στους παίχτες του Σάκη Παπαβασιλείου, που κυνήγησαν και δεύτερο γκολ. Στο 86ο λεπτό μάλιστα, έφυγαν σε κατάσταση υπεραριθμίας στην κόντρα, όμως ο Λουκίνας δεν έκανε καλό γύρισμα, δίνοντας την ευκαιρία στους αμυντικούς του Αχαρναϊκού να αποσοβήσουν τον κίνδυνο. Στον υπολειπόμενο χρόνο δεν άλλαξε κάτι, με τους Θεολόγου και Καραγιαννίδη να καθαρίζουν εύκολα όσες φάσεις χρειάστηκε, και την αρτινή ομάδα να κατακτά σε ξέφρενους πανηγυρισμούς από κόσμο και παίκτες, το πρώτο της τρίποντο.

Διαιτητής : Τάσης (Ηπείρου)  Βοηθοί : Μωυσιάδης (Ηπείρου) - Τσιλίκας (Αιτ/νίας)  4ος : Τσέτσιλας (Γρεβενών)

Κίτρινες : Αφράτης - Γραμματίκας - Μεντής / Ευαγγέλου

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου) : Μέλκας, Παπανίκου, Τσοντάκης, Καραγιαννίδης, Θεολόγου, Κόλλινς, Γυφτοκώστας (60' Κυριάκης), Μακρής, Λουκίνας, Δημητριάδης (88' Χούσος), Μακρίδης (66' Ευαγγέλου)

Αχαρναϊκός (Δημητρίου): Πάντος, Γραμματίκας, Μπεκατώρος, Αφράτης, Μακρής, Παπασάββας (53' Μεγαλοοικονόμου), Ζαφειράκης, Αρώνης, Χαραλαμπόπουλος (57' Καρδάσης), Κασβιρόπουλος, Τσεβάς (77' Καρβουνίδης)