Ισόπαλος 2-2 ο Απόλλων με Φιλοθέη

Ισόπαλο με σκορ 2-2 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι, ανάμεσα στον Απόλλων Γλυκορίζου και τον ΑΟ Φιλοθέης που έγινε στο Γλυκόριζο, σε αγώνα για την 28η αγωνιστική της Α' ΕΠΣ Άρτας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό. Μετά από δυνατή εκτέλεση πλάγιου από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Δήμο που με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα παράλληλα με τη γραμμή του τέρματος, για να πεταχτεί ο Γρηγορίου και από κοντά να πετύχει το 1-0. Παρά το αρχικό σοκ, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια στο 34', όταν ο Γόγαλης ανατράπηκε από τον Τζίμα, με τον διαιτητή κ. Κουτσιαύτη να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Τριαντάφυλλος που ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι δεν αστόχησε ισοφαρίζοντας σε 1-1, πετυχαίνοντας το 9ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Στο β' ημίχρονο ήταν η σειρά των γηπεδούχων να κερδίσουν πέναλτι στο 56', σε μαρκάρισμα του Μπασιάκου πάνω στον Τρούλλη, με τον τελευταίο από τα 11 βήματα να μην αστοχεί κάνοντας το 2-1. Η Φιλοθέη στη συνέχεια πίεσε για να φτάσει εκ νέου στην ισοφάριση και είχε και δύο καλά σουτ με τον Τριαντάφυλλο και τον Βασιλάκο που πέρασαν λίγο άουτ. Τελικά στο 81', ο υψηλόσωμος φορ Βέλεγκας με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι ύστερα από σέντρα του Γόγαλη, σημείωσε το 2-2. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Απόλλωνα πάλεψαν για να πετύχουν ένα τρίτο γκολ που θα τους οδηγούσε στη νίκη αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του Γιαννάκου.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί: Μπουντούρης Γιάννης - Λάμπρου Χάρης

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς): Μπίζας, Τζίμας (46' Τσιάπαλης), Τσιγαρίδας, Μανιφάβας, Γκότσε, Τρούλλης, Γρηγορίου (90' Γκαναβίας), Νούτσος, Δήμος, Δήμητσας, Μπαλαδήμας

ΑΟ Φιλοθέης (Παλιάτσος): Γιαννάκος, Ζώης Θ., Νάσκαρης (46' Βέλεγκας), Γιαννούλης Σ., Μπασιάκος, Βασιλάκος, Τριαντάφυλλος, Καραγιάννης, Κατσιγιάννης, Γόγαλης, Παπαγιάννης