Ισόπαλο το ντέρμπι Καμπής και ΑΕ Ξηροβουνίου

Ισόπαλες με 2-2 αναδείχτηκαν στην Καμπή, η ομώνυμη ομάδα με την ΑΕ Ξηροβουνίου.

Ισόπαλες με 2-2 αναδείχτηκαν στην Καμπή, η ΑΕ Καμπής και η ΑΕ Ξηροβουνίου, οι δύο ομάδες που μοιράζονται τη συγκεκριμένη έδρα, μπροστά σε πλήθος κόσμου. Με την ισοπαλία αυτή, η ΑΕΞ έπιασε τη Μέλισσα στη δεύτερη θέση, ενώ η ΑΕΚ ανέβηκε στην τέταρτη θέση, με τους Φιλέλληνες ωστόσο να έχουν έναν αγώνα λιγότερο. Η πρώτη φάση του αγώνα ήρθε στο 20ο λεπτό, με το Δόση να έχει στην κόντρα επίθεση ένα σουτ που έφυγε λίγο άουτ. Η ΑΕΞ είχε νέα ευκαιρία πέντε λεπτά μετά, σε σουτ του Νίκου που σταμάτησε στον Μπόλη, ενώ στο 33ο λεπτό, ο Δόσης πήρε την κεφαλιά, με το Βλάρα να σταματά την πορεία της προς τα δίχτυα σωτήρια. Οι γηπεδούχοι, απάντησαν στις ευκαιρίες με το Γόγολο που πάτησε χόρτο μετά από καιρό, να σουτάρει, όμως τον Αλεξίου να αποκρούει. Στη δεύτερή τους ευκαιρία, οι παίχτες της Καμπής ευτύχησαν να προηγηθούν, όταν μετά από σέντρα του Κωστάκου, ο Μπεζεβέγκης με κεφαλιά έγραψε το 1-0. Λίγο πριν φύγει το ημίχρονο, λίγο έλειψε να διπλασιάσουν μάλιστα τα τέρματά τους, όταν φάουλ του Λάκκα έφυγε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έψαξαν επίμονα την ισοφάριση, και στο 50ο λεπτό, ανάποδο ψαλίδι του Δόση έφυγε λίγο άουτ. Τελικά, το 1-1 ήρθε στο 60', όταν από σέντρα του Νίκου στο πέναλτι, ο Δόσης κατάφερε να σκοράρει με δυνατό σουτ. Η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε όσο οι πανηγυρισμοί, καθώς μόλις ένα λεπτό μετά, από σέντρα στο δεύτερο δοκάρι που έδιωξαν οι αμυντικοί, η μπάλα έφτασε στη γωνία της μεγάλης περιοχής, στο Στέργιο, που με μονοκόμματο σουτ την έστειλε στην γωνία του Αλεξίου, γράφοντας το 2-1. Η ΑΕΞ δεν πτοήθηκε από το γκολ αυτό και πίεσε για νέα ισοφάριση, κάτι που κατάφερε στο 80ο λεπτό, όταν από σέντρα του Βίτσιου, και πάλι ο Δόσης με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα λίγο έλειψε να πάρουν και το τρίποντο, όταν ο Δόσης στην κόντρα επίθεση βρήκε τον Παλιάτσο, ο οποίος ωστόσο νικήθηκε από τον Μπόλη, και το 2-2 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Τράμπας Θωμάς

ΑΕ Καμπής (Μάζης-Παλιάτσος) : Μπόλης, Στέργιος, Κωστάκος (46' Μπανιάς), Ντούπης, Μπέτσας, Καρράς, Βλάρας (82' Παππάς), Γόγολος (60' Τζούκας), Μουστακλής, Λάκκας, Μπεζεβέγκης (46' Ζαχάρης)

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς) : Αλεξίου, Δόσης, Γιαννούλης, Κοσταντίνι, Βίτσιος (90' Ανυφαντής), Γεωργατσέλος, Γρύλλης (46' Παλιάτσος), Κυριαζής (70' Γκυζέλης), Δόσης Αρ., Νίκου, Πλακιάς