Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις ΑΟΦ και Ακροποταμιά

Ισοπαλία με 2-2 παραχώρησαν Ακράτητος Ακροποταμιάς και ΑΟ Φιλιππιάδας.

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι της ουράς της Β' κατηγορίας, με τον ΑΟΦ και τον Ακράτητο να μένουν στο 2-2, σε ένα αποτέλεσμα που αφήνει αμφότερες τις ομάδες δυσαρεστημένες καθώς μένουν στις τελευταίες θέσεις με πολύ λίγους βαθμούς. Ειδικά για τον ΑΟ Φιλιππιάδας, αυτή η ισοπαλία του έφερε για πρώτη φορά φέτος θετικό πρόσημο, καθώς κουβαλούσε τιμωρίες από πέρσι. Στο χτεσινό ματς, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια, χάρη σε γκολ που σημείωσε μόλις στο 9ο λεπτό ο Κωστάκος με προβολή. Στο δεύτερο μέρος, ο Ακράτητος μπήκε καλύτερα στο γήπεδο, και κατάφερε σε 7 λεπτά να γυρίσει το παιχνίδι. Στο 48ο λεπτό, από κόρνερ του Κρίκα, ο Τζινέρης έφερε το ματς στα ίσα, και στο 55ο λεπτό, από ωραία ενέργεια και πάλι του Κρίκα και παράλληλη μπαλιά, ο Λιάσκας έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-2. Οι γηπεδούχοι κυνήγησαν το γκολ της ισοφάρισης, με κύριο εκφραστή τον Κωστάκο, που με προσωπικές ενέργειες προσπαθούσε να ανοίξει την άμυνα του Ακράτητου. Από φάουλ του Κωστάκου προήλθε και η φάση του γκολ, καθώς η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού και δόθηκε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λιάσκας, στο 89', ο οποίος εξιλεώθηκε για το αυτογκόλ που σημείωσε, σκοράροντας, και χαρίζοντας το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Διονύσης Δημήτρης - Βάτος Παναγιώτης

ΑΟ Φιλιππιάδας (Λαϊνάς) : Μαλαμής, Θάνης (60' Γκίζας), Λιάσκας, Τσοκανάς, Ρεμπής, Γιάννος, Παντιώρας, Βαρούχος, Κωστάκος, Μπακοδήμος, Λαχανάς (65' Θάνης Π.)

Ακράτητος Ακροποταμιάς (Μπίτζος) : Τζουμανίκας, Ζάμπας, Μπίτζος, Κώστας, Σμύρης, Σανιδάς (46' Τζουβάρας), Μπακόλας, Λούλο (25' Γόγαλης - 90' Κοσμάς), Κρίκας (75' Τατσιόπουλος), Βαγγελής, Τζινέρης