Νίκησε και ανέβηκε στο +18 η Φλωριάδα

Νέα νίκη πέτυχε η Φλωριάδα αυτή τη φόρα απέναντι στη Δόξα, με 2-1, και ανέβασε τη διαφορά της στους 18 βαθμούς.

Τον τρόπο να νικά έχει η Φλωριάδα, που παρά το γεγονός πως στο δεύτερο γύρο δεν καθαρίζει τα ματς με την ευκολία που το έκανε στο πρώτο μισό της σεζόν, δεν παύει να παίρνει τα νικηφόρα αποτελέσματα, χάρη στην ποιότητά της, και να αυξάνει συνεχώς τη διαφορά της από τη δεύτερη θέση. Σήμερα επικράτησε της Δόξας με 2-1, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δύο παιχνίδια στη συνέχεια του Πρωταθλήματος, που πρέπει να τα χτυπήσουν οπωσδήποτε αν δε θέλουν να μπουν σε σοβαρές περιπέτειες. Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν τα ηνία του παιχνιδιού, και στο 4ο λεπτό, από ωραία ενέργεια και σέντρα του Αντωνίου, Σπύρου και Τσίρος σε δεύτερο χρόνο, δεν πρόλαβαν να σπρώξουν την μπάλα στην εστία. Στο 13', ο Καλαμπούκης κινήθηκε ωραία από αριστερά, και σέντραρε, με το Σπύρου να βρίσκει ελάχιστα την μπάλα με το κεφάλι, όμως αυτή να φεύγει λίγο δίπλα από το δοκάρι του Γαλάνη. Το 1-0, ήρθε στο 20', όταν Νικοπολίδης και Μαργαρίτης άλλαξαν πολύ έξυπνα την μπάλα, σε φάουλ, αυτή κατέληξε στον Αντωνίου, που με ξερό σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στη γωνία του Γαλάνη. Οι φιλοξενούμενοι, που γίνονταν επικίνδυνοι στην κόντρα, προσπάθησαν να απαντήσουν και προειδοποίησαν με ένα μακρινό σου του Τσούμαλη που έδιωξε δύσκολα ο Μπακόλας. Τελικά, κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, στο 43ο λεπτό, όταν ο Κακάβας βρήκε την μπάλα με το χέρι σε μια φάση που δε μύριζε γκολ, και ο διαιτητής Φάντης έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Τσούμαλης δε λάθεψε και έγραψε το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, αν και η Φλωριάδα μπήκε πιο δυνατά, λίγο έλειψε να βρεθεί πίσω στο σκορ, στο 47', όταν από λάθος της άμυνας, ο Τσούμαλης επωφελήθηκε όμως αντί να μπει κάθετα, πλάσαρε από μακριά και η μπάλα έφυγε άουτ. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο γήπεδο, πίεσαν και κατάφεραν να φτάσουν στο 2-1 στο 58ο λεπτό, όταν ο Λύτος με δυνατή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα. Οι νικητές συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία, με τη Δόξα να γίνεται επικίνδυνη στην κόντρα, χωρίς όμως να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση. Στο 78ο λεπτό, ο Μαργαρίτης σέντραρε ωραία, ο Μήτσιος πήρε την κεφαλιά όμως ο Γαλάνης έδιωξε δύσκολα, ενώ στην τελευταία καλή φάση του ματς, ο θετικός σήμερα Κατσαρός, έκανε πολύ ωραία ενέργεια, και φαλτσαριστό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Με τη νίκη αυτή, και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά τους στους 18 βαθμούς από τη Μέλισσα και την ΑΕΞ που ακολουθούν.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Λάμπρου Χάρης - Σιατής Κων/νος

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου) : Μπακόλας, Αποστόλου, Καλαμπούκης (67' Μήτσιος), Κακάβας, Λύτος, Κατσαρός, Τσίρος (84' Κολιούλης), Νικοπολίδης (76' λ.τρ. Μανιφάβας), Σπύρου (73' Γκαναβίας), Μαργαρίτης, Αντωνίου

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Γαλάνης, Βελαέτης, Τάτσης Χρ. (64' Ρέντζιος), Θεοδωρής, Χαϊντάρι, Αρτέμης, Τσούμαλης, Τυρολόγος, Τάγκας, Τάτσης Δ., Σιλιόγκας