Ισοπαλία... μαχαιριά για τον Αστέρα κόντρα στον Ακράτητο

Παιχνίδι με νεύρα, γκολ, αποβολές και έναν Αστέρα που πήρε μία ισοπαλία... σαν ήττα στο γήπεδό του.

Η αναμέτρηση του Αστέρα στα Ρόκκα με τον Ακράτητο Ακροποταμιάς, αποτελούσε ίσως το τελευταίο χαρτί των "κόκκινων" για την είσοδό τους στα μπαράζ ανόδου, αλλά... το έκαψαν. Σε ένα παιχνίδι όπου πρωταγωνιστικό ρόλο είχε η υψηλή ένταση και οι κάρτες, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, έφτασαν στην ισοφάριση αλλά τελικά δεν πήραν κάτι περισσότερο, παίρνοντας έτσι μία ισοπαλία... σαν ήττα στο γήπεδό τους, απέναντι σε έναν αντίπαλο που μετά τον ΠΑΣ Κομμένου, δείχνει να "πετάει" εκτός μπαράζ και τον Αστέρα Ρόκκα, τη στιγμή που την τελευταία αγωνιστική αγωνίζεται εκτός έδρας με τον ΑΟΚ Τζουμέρκων! Ένα αποτέλεσμα που μπορεί να αύξησε τη διαφορά του Αστέρα από τους διώκτες του (+1 από ΑΟΚ Τζουμέρκων, +2 από ΠΑΣ Κομμένου), όμως την τελευταία αγωνιστική ο Αστέρας αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον πρωταθλητή από χθες Παναγροτικό, ενώ οι άλλες δύο ομάδες τις τελευταίες ομάδες της βαθμολογίας (Ακράτητο Ακροποταμιάς και Ρακούν αντίστοιχα).

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι αφού προειδοποίησαν με τον Αγγέλη να εκμεταλλεύεται λάθος συνεννόηση της άμυνας και να πλασάρει από πλάγια θέση πάνω από τα δοκάρια, πήραν το προβάδισμα στο 28ο λεπτό, με τέρμα του Κοντογιάννη, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ έπειτα από διώξιμο της άμυνας από εκτέλεση κόρνερ και με ατομική προσπάθεια πλάσαρε εύστοχα για το 0-1. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όταν από μπαλιά του Μάη στην πλάτη της άμυνας, ο Συγίζης σέντραρε, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε στο δεύτερο δοκάρι και ο Σιαφάκας από κοντά σούταρε λίγο πάνω από την εστία.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 50ο λεπτό, όταν από λάθος συνεννόηση αμυντικού και τερματοφύλακα, ο Μπαγεώργας σύμφωνα με τον διαιτητή ακούμπησε τη μπάλα με τα χέρια έξω από την περιοχή, βλέποντας την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή Κούσουλα. Μάλιστα, από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαγγελή από τη γραμμή της περιοχής, ο Ακράτητος έχασε σπουδαία ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, καθώς η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του νεοεισελθών Ντέμσια. Οχτώ λεπτά αργότερα η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε, όταν ο Γρίβας απώθησε βίαια το Ντεκούλη, παίρνοντας την άγουσα για τα αποδυτήρια με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Αστέρας έφτασε στην ισοφάριση στο 70ο λεπτό, με περιπετειώδη τρόπο, αφού έπειτα από σουτ του Σιαφάκα, ο Τατσιόπουλος δεν μπόρεσε να μπλοκάρει τη μπάλα, στη συνέχεια συγκρούστηκε με συμπαίκτη του, δίνοντας την ευκαιρία στον Γιάννη Βάντζο να κάνει το 1-1. Ακολούθησε στη συνέχεια χαμένο τετ-α-τετ του Σιαφάκα έπειτα από ωραία πάσα του Μάη, με τη μπάλα να γλύφει το οριζόντιο, ενώ και ο Ακράτητος είχε με τη σειρά του χαμένη ευκαιρία με τον Σμύρη, ο οποίος από πλάγια θέση πλάσαρε, με τον Ντέμσια να βγάζει με δυσκολία σε κόρνερ. Στις καθυστερήσεις ο Αστέρας έφτασε κοντά στη νίκη που τόσο ήθελε, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν σε αυτή τη φάση την τύχη με το μέρος τους. Συγκεκριμένα, από εκτέλεση φάουλ του Συγίζη από τα δεξιά, ο Μάης στο δεύτερο δοκάρι πήρε την κεφαλιά, όμως αμυντικός έσωσε πάνω στη γραμμή, ενώ ο Σιακούφης που πήρε το ριμπάουντ σούταρε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί: Σαρλής Χρήστος - Βαρέλης Βασίλης

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Μπαγεώργας, Σιακούφης, Βάντζος Ε. (51' Ντέμσιας Δ.), Ζαρκάδας, Συγίζης, Μάης, Βάντζος Ι., Ντεκούλης, Νίκαρης, Γκανιάτσας, Σιαφάκας

Ακράτητος Ακροποταμιάς (Μπίτζος Γ.): Τατσιόπουλος, Σεϊμένης, Μπίτζος, Γρίβας, Κοντογιάννης, Μπόνιος, Κώστας, Πάνος, Στράτος (67' Μπούλλα), Βαγγελής, Αγγέλης (46' Σμύρης)