Ισοπαλία 2-2 για Δόξα και Αγ. Αναργύρους

Δεν κατάφερε να κρατήσει τη νίκη η Δόξα σε ένα ματς που οι Αγ. Ανάργυροι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και επέστρεψαν από το 2-0.

Σε μία αναμέτρηση όπου οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν χωρίς τους δύο από τους καλύτερους παίχτες τους λόγω τραματισμών, τον Μπασιούκα από την πλευρά της Δόξας και τον Καζναφέρη (ένιωσε ενόχληση στη γάμπα στο ζέσταμα) για τους Αγ. Αναργύρους, οι γηπεδούχοι αν και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0, στο τέλος δέχτηκαν δύο τέρματα μέσα σε έξι λεπτά, και όπως και στο παιχνίδι με την Αναγέννηση απώλεσαν την ευκαιρία να πάρουν ένα σημαντικό τρίποντο, βλέποντας την "Α" να ξεφεύγει πλέον με 6 βαθμούς διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι αντίθετα δεν παράτησαν το παιχνίδι και στο τέλος πήραν ένα σημαντικό βαθμό σε μία δύσκολη έδρα, στην προσπάθεια τους να βρίσκονται στο τέλος της κανονικής διάρκειας στην τετράδα του πρωταθλήματος και με την ελπίδα ότι θα διεξαχθούν play-off. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι Αγ. Ανάργυροι μπήκαν καλύτερα και απείλησαν πρώτοι στο 11', με τον Θανάση να έχει σουτ με το εξωτερικό από τα όρια της περιοχής που πέρασε δίπλα από την εστία. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με γκολ στο 27ο λεπτό, όταν ο Μπαλαδήμας από εκτέλεση φάουλ σαν κοντινό κόρνερ, βρήκε τον Σιλιόγκα που με κεφαλιά έκανε το 1-0. Ο ίδιος παίχτης τρία λεπτά αργότερα, είχε νέα κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι ύστερα από σέντρα του Τσιάτσου, όμως αυτή τη φορά ήταν αδύναμη και ο Παππάς μπλόκαρε.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά πιο δυνατά στην αναμέτρηση και στο 1ο λεπτό ζήτησαν πέναλτι για χέρι σε μία διεκδίκηση της μπάλας του Νούτσου με τον Γεωργούλα, όπου στη συνέχεια της φάσης ο τελευταίος πάσαρε στην περιοχή στον Θανάση που πλάσαρε από καλή θέση, άτσαλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 59' σουτ του Χούσου από τα όρια της μεγάλης περιοχής μπλόκαρε στη γωνία του ο Νάσης, για να έρθει στο 63ο λεπτό το 2-0 για τους γηπεδούχους με τρομερό σουτ του Λάμπρου Μπαλαδήμα έξω από τη μεγάλη περιοχή, έπειτα από στρώσιμο του Κάλλια. Δύο λεπτά αργότερα, ο αδερφός του και αντίπαλος σήμερα Γιάννης Μπαλαδήμας, είχε ένα μακρινό σουτ που μπλόκαρε ο Νάσης, ενώ από εκτέλεση φάουλ του στο 73', από απομάκρυνση του Νάση, ο Κακάβας έκανε το γυριστό σουτ και με τον γκολκίπερ πεσμένο στο έδαφος, ο Κόνιαρης με τον οποίον συγκρούστηκε, εξ επαφής πλάσαρε πάνω του, με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ και τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για επιθετικό φάουλ. Οι Αγ. Ανάργυροι συνέχισαν να πιέζουν και από νέα εκτέλεση φάουλ του Μπαλαδήμα στο 77ο λεπτό, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, με τον Ν. Σακκά να κερδίζει πέναλτι από προβολή του Αράπη, και τον Θανάση από τα 11 βήματα να στέλνει στην άλλη γωνία τον πρώην συμπαίχτη του, μειώνοντας σε 2-1 κόντρα στην πρώην ομάδα του. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 84ο λεπτό, όταν ο Θανάσης μετά από ατομική προσπάθεια από τα δεξιά, σέντραρε, ο Νάσης απέκρουσε ασταθώς και ο Σιαπλαούρας που πάλεψε, βγήκε νικητής και από κοντά σημείωσε το 2-2. Στα εναπομείναντα λεπτά της κανονικής διάρκειας, μαζί με τα έξι λεπτά των καθυστερήσεων, οι γηπεδούχοι μετέφεραν τη μπάλα στην περιοχή των αντιπάλων, ζήτησαν δύο πέναλτι σε μαρκαρίσματα πάνω στον Σιλιόγκα από τον Μπαλαδήμα και πάνω στο Μιχάλη από τον Κακάβα, στα όρια της περιοχής, ενώ λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης, ο Μιχάλης μετά από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μπαλαδήμα σούταρε από τη γωνία της μικρής περιοχής πάνω στον Παππά.

Διαιτητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Νούσιας Οδυσσέας - Βασίλα Φωτεινή

Δόξα Άρτας (Νίκου): Νάσης, Τσιάτσος, Νούτσος (71' Μιχάλης), Αράπης, Πέτσας, Τυρολόγος, Κάλλιας, Παπαλάμπρης, Μπαλαδήμας, Σιλιόγκας, Γκούβελος (89' Κούρρα)

ΑΟ Αγ. Αναργύρων (Καλιαρντάς): Παππάς, Τζίμας, Κόνιαρης, Κακάβας, Σακκάς Κ., Μάρκος (79' Κακιώνης), Μπαλαδήμας, Γεωργούλας (74' Σακκάς Ν.), Θανάσης, Χούσος, Παπαδόπουλος (79' Σιαπλαούρας)