Έκανε το καθήκον του κόντρα στην ΑΕΞ ο Αίας

Με τρία γκολ στο πρώτο μέρος, ο Αίας Ράχης επικράτησε της ΑΕΞ με 3-0.

Μόνο νίκη ήθελε σήμερα ο Αίας Ράχης, κόντρα στην ουραγό ΑΕ Ξηροβουνίου, για να παραμείνει σε απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη. Αντίθετα, η ΑΕΞ κυνηγάει πλέον μόνο το Δία για να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό, αφού οι υπόλοιπες ομάδες έχουν αποσπαστεί σημαντικά. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά για να πάρουν προβάδισμα νωρίς και απείλησαν στο 6ο λεπτό, με τον Αντωνίου να σουτάρει άουτ. Στο 11ο λεπτό, ο Κορέλης βρέθηκε σε καλή θέση, όμως δεν τελείωσε καλά τη φάση πλασάροντας άουτ, ενώ στο 13ο λεπτό, ωραίο σουτ του Δόση έξω από την περιοχή, έδιωξε δύσκολα ο Σιαπάτης. Το γκολ, ήρθε για τον Αίαντα στο 20ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Κοτρότσιου, ο Δόσης πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 1-0. Η ΑΕΞ αντέδρασε και είχε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα στο επόμενο λεπτό, όταν ο Αναστασίου βρέθηκε απέναντι από το Γεωργάκη, όμως το πλασέ του ήταν άστοχο. Ο Αίας κατάφερε στην επόμενή του φάση να βρει δεύτερο γκολ, παίρνοντας σαφές προβάδισμα, όταν στο 27ο λεπτό, μετά από σέντρα του Ευαγγέλου, ο Κοτρότσιος με ωραίο γυριστό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-0. Στο 35ο λεπτό, ο Κ. Ευαγγέλου βρήκε ωραία το Δόση, όμως εκείνος σημάδεψε το δοκάρι, για να τελειώσει το παιχνίδι ο Αίας δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα, όταν ο Κοτρότσιος εκτέλεσε κόρνερ και ο Κ. Ευαγγέλου με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Το δεύτερο μέρος ήταν τυπική διαδικασία, με τον Αίαντα να ψάχνει κάποιο γκολ με τους Τομουτζόγλου και Κορέλη κυρίως, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Η ΑΕΞ από τη μεριά της έψαχνε το γρήγορο Νάστο στην επίθεση και μάλιστα κατάφερε να φτάσει σε ένα γκολ, που όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με το 3-0 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή κ. Σαρλή.

Διαιτητής : Σαρλής Χρήστος  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Τσιώρη Ιωάννα

Αίας Ράχης (Παλιάτσος) : Γεωργάκης, Ευαγγέλου (86' Σάλλας), Καλαμπαλίκης, Κατέρος, Βίτσιος (62' Τομουτζόγλου), Αβραμίδης, Αντωνίου, Ευαγγέλου Κ., Κορέλης (74' Ρώσσος), Κοτρότσιος, Δόσης (86' Θεμελής Γ.)

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαϊνάς) : Σιαπάτης, Αζίς, Κλεισούρης, Ζιώρης (46' Καραμούτσος), Λάππας, Λιόντος (64' Στέφου), Νάστος, Σαραντάρης, Αναστασίου, Τζούκας, Θεμελής