Εύκολο πέρασμα από το Πέτα, για την ΑΕΚΠ

Με 0-4 επικράτησε των Φιλελλήνων Πέτα, η ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών.

Εύκολο απόγευμα είχε η ΑΕΚΠ, που επικράτησε των Φιλελλήνων, με 0-4 στο εξ αναβολής παιχνίδι, για την 20η αγωνιστική της Α' ΕΠΣΑ. Οι Φιλέλληνες πάλεψαν το ματς και είχαν ευκαιρίες να σκοράρουν και σίγουρα το εύρος της ήττας δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να σκοράρουν στην πρώτη φάση τους, όταν ο Ξυλογιάννης με σουτ από θέση πλάγια έγραψε το 0-1 για την ΑΕΚΠ, στο 5ο λεπτό. Στο 15ο λεπτό, μάλιστα, άγγιξαν το δεύτερο γκολ, όμως η κεφαλιά του Γιώτη, μετά από κόρνερ του Παππά, σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 19ο λεπτό, ο Κώτσης βρήκε κάθετα τον Τάγκα, που δεν εκτέλεσε εγκαίρως και κόπηκε, για να έρθει το 0-2 στο 30ο λεπτό, όταν ο Ξυλογιάννης βρήκε στην περιοχή τον Παππά και εκείνος με διαγώνιο πλασέ σκόραρε. Το Πέτα έψαξε το γκολ, με τον Τάγκα στο 28ο λεπτό να κλέβει από το Γιαννάκο, όμως να καθυστερούν να εκτελέσουν με τον Κώτση και να ανακόπτονται. Στο 34ο λεπτό, νέα φάση για τους γηπεδούχους, με το σουτ του Δ. Κώτση να περνά λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι, με τη σειρά τους, είχαν δύο καλές στιγμές πριν φύγει το ημίχρονο με τους Τσίρο και Παππά που δε βρήκαν δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚΠ κλείδωσε τη νίκη της στο 63ο λεπτό, με τον Τσίρο να σκοράρει με κεφαλιά, για το 0-3, μετά από ασίστ του Παππά. Οι Φιλέλληνες έφτασαν κοντά στο γκολ, στο 71ο λεπτό, όμως ο Σφήκας νικήθηκε σε τετ α τετ από το Γιαννάκο, με την ΑΕΚΠ να απειλεί με τη σειρά της, στο τελευταίο τέταρτο με σουτ των Ξυλογιάννη και Χαϊντάρι, που έφυγαν άουτ. Το σκορ έκλεισε με τη συμπλήρωση των 90' αγώνα, όταν ο Χαϊντάρι βρήκε στο χώρο το Σερέτη, που σκόραρε με δυνατό σουτ, γράφοντας το τελικό 0-4.

Διαιτητής : Αθανασίου Άγγελος  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Πανάγος Άγγελος

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Σιαπάτης, Ξάνθος (78' Τσιαμπάς), Γούλας, Γεωργής, Ροβίνας, Χριστοδούλου (46' Βάσιος), Κώτσης Α., Τσουρής, Τάγκας, Σφήκας (75' Τσέτσος), Κώτσης Δ.

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς Αλ.) : Γιαννάκος, Χαϊντάρι Σ., Σεντόρης, Μπιρμπίλης (63' Τζιανούμης), Γιώτης, Δάρδας (65' Καλύβας), Παππάς, Ξυλογιάννης, Θειόπουλος (63' Λάλος), Τσίρος (79' Σερέτης), Δίπλας