«Χρυσή» νίκη στο 88' για τον Εθνικό!

Μια σημαντική νίκη πήρε ο Εθνικός Φιλιππιάδας απέναντι στον Πανλευκάδιο με 1-0, χάρη σε γκολ του Ντανάι στο 88'.

Σημαντικό τρίποντο στη προσπάθεια που κάνει για παραμονή στη κατηγορία πήρε σήμερα η ομάδα της Φιλιππιάδας. Με τους τρεις βαθμούς παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από τη Δόξα Κρανούλας, η οποία στο άλλο παιχνίδι κατάφερε να κερδίσει τον Σκουφά. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και στο 2ο λεπτό, ο Κατσόλι από καλή θέση σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Η απάντηση για τους γηπεδούχους ήρθε με τον Μανιώτη τέσσερα λεπτά αργότερα, ο οποίος έξω από την περιοχή με σουτ έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Καραπιπέρη. Στο 11΄ ο Κολοβός σούταρε άουτ, ενώ στο 19' έπειτα από κόρνερ των φιλοξενούμενων, ο Σιδηρόπουλος έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Ο Πανλευκάδιος είχε την καλύτερη του στιγμή στο α' μέρος στο 22' λεπτό, όταν σουτ του Αργυρού "έγλειψε" το κάθετο δοκάρι. Τελευταία αξιόλογη φάση πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, ένα σουτ του Σιδηρόπουλου στο 41ο λεπτό που πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη, ο Εθνικός ανέβασε στροφές και στο τέλος κατάφερε να φτάσει στη νίκη. Στο 54' ο Καραπιπέρης απέκρουσε σε κόρνερ σουτ του Μαλλάτου, ενώ στο 65' μπλόκαρε πλασέ του Κούση. Στο 80' από εκτέλεση πλάγιου του Γατσέλου, ο Σιδηρόπουλος πήρε την κεφαλιά, όμως στη συνέχεια δεν κατάφερε κανένας να βρεθεί στην πορεία της μπάλας, ενώ στο 83' ο Καραπιπέρης έβγαλε σε κόρνερ πλασέ του Δημουλά. Στη συνέχεια κεφαλιά του Γατσέλου πέρασε άουτ. Για να φτάσουμε στο 88ο λεπτό, όταν αυτή τη φορά από την εκτέλεση πλάγιου του Γατσέλου και την κεφαλιά του Σιδηρόπουλου, ο Ντανάι με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, χαρίζοντας μια σημαντική νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητής: Γκιάφης (Αιτωλοακαρνανίας)  Βοηθοί: Γαλανόπουλος (Αιτωλοακαρνανίας) - Λύσσαρης (Αιτωλοακαρνανίας)

Εθνικός Φιλιππιάδας (Λάππας): Τσάκαλος, Χρήστου, Ευθυμιάδης, Δημουλάς (92' Ντούσκας), Παπαρούνης, Μαλλάτος, Σιώρος (70' Τσάπι), Ντανάι, Σιδηρόπουλος, Μανιώτης (71' Γατσέλος), Κούσης (90' Λέντζος)

Πανλευκάδιος (Κατηφόρης): Καραπιπέρης, Κοκόλης (90' Γρίβας), Ιωακειμίδης, Καρράς, Γουριώτης, Φλούδας, Αργυρός (80' Καρελής), Δημητρίου, Κολοβός, Μουρεχίδης (90' Πέρεζ), Κατσόλι (85' Γκανάρας)