Νίκησε τον Αίαντα και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή η Ανέζα! (pics)

Την ισοπαλία της Δόξας στον Αγ. Σπυρίδωνα εκμεταλλεύτηκε η Ανέζα, που επικράτησε σε ένα δυνατό ματς, του Αίαντα Ράχης, με 3-1.

Πολύ σημαντικό τρίποντο, πήρε στην έδρα της η Ανέζα, που επικράτησε σε ένα πολύ δυνατό και αμφίρροπο ματς του Αίαντα Ράχης, με 3-1, και εκμεταλλευόμενη την ισοπαλία της Δόξας στον Άγιο Σπυρίδωνα, μείωσε τη διαφορά της από την κορυφή στους 3 βαθμούς. Αντίθετα, ο Αίας υποχώρησε στην 7η θέση, παρά το γεγονός πως είναι μια ιδιαίτερα ποιοτική ομάδα, πληρώνοντας σε μεγάλο βαθμό το γεγονός πως λόγω συγκυριών και τραυματισμών, δεν έχει ιδιαίτερο βάθος, γεγονός που φάνηκε και σήμερα, που πραγματοποίησε μόλις μία αλλαγή.

Η πρώτη φάση ανήκε στους γηπεδούχους, μόλις στο 1ο λεπτό, όταν ο Ρούμπος εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνας βρέθηκε σε θέση να σκοράρει, όμως ο Γκουσάιλα απόκρουσε, γλυτώνοντας ένα γρήγορο γκολ παθητικό για την ομάδα του. Στο 7ο λεπτό, μετά από κάποια ανεκμετάλλευτα στημένα της Ράχης, ο Χρηστογιάννης εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στο Γ. Σιώζο που πιθανότατα ξαφνιάστηκε αφού δεν εκτέλεσε σωστά, από καλή θέση, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Στο 9ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Πλακιάς πήρε την κεφαλιά από καλή θέση, όμως έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, για να φτάσουμε στο 13ο λεπτό, όταν η Ανέζα άνοιξε το σκορ, με το Ρούμπο να κερδίζει στη δύναμη τους αντιπάλους του και να μοιράζει στο Ναπ. Σιώζο, ο οποίος αφού ταλαιπώρησε τέσσερις αντιπάλους με ωραίο πλασέ, με το αριστερό, από τα δεξιά, έγραψε το 1-0. Η Ράχη προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, όμως έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 16ο λεπτό, όταν ο Ευαγγέλου βρήκε με ωραία μπαλιά τον Ξυλογιάννη απέναντι από τον Μπακοχρήστο, όμως εκείνος έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 22ο λεπτό, μετά από νέα προσπάθεια των φιλοξενούμενων, ο Καλαμπαλίκης έπιασε ωραίο σουτ, όμως ο Μπακοχρήστος έπεσε και μπλόκαρε. Στο 28ο λεπτό, ο Γκανάρας έκανε τη σέντρα, η μπάλα έφτασε στο Γ. Σιώζο, που σούταρε από καλή θέση, όμως έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ η Ανέζα είχε ακόμα μια καλή στιγμή στο 39ο λεπτό, όταν Ρούμπος και Παραλίκας συνδυάστηκαν, ο πρώτος σούταρε, όμως η προβολή ενός αμυντικού βοήθησε τον Γκουσάιλα να μπλοκάρει. Ο Ρούμπος απείλησε ξανά στο 41ο λεπτό, όταν πιεσμένος έπιασε ένα σουτ που έφυγε πάνω από τα δοκάρια, με την Ανέζα να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια, με 1-0.

Στην επανάληψη, ο Αίας μπήκε με κλασική ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν στο 46', ο Κόξιας βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως ο Μπακοχρήστος το νίκησε σωτήρια με τα πόδια, με τους γηπεδούχους να απαντάνε με επικίνδυνη φάση στο 49ο λεπτό, με τον Γκανάρα να πιάνει δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, και τον Γκουσάιλα να διώχνει στη γωνία του. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας στο δεύτερο μέρος, με τον Αβραμίδη, στο 58ο λεπτό, να έχει μια κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, που έφυγε πάνω από τα δοκάρια, για να καρποφορήσει τελικά η υπεροχή τους, στο 62ο λεπτό, όταν ο Χαϊντάρι έπιασε το σουτ, η μπάλα άλλαξε πορεία στο κεφάλι του Παπανίκου και ξεγέλασε τον Μπακοχρήστο, καταλήγοντας στα δίχτυα, για το 1-1. Στο 68ο λεπτό, η Ανέζα απείλησε με το Ρούμπο να σουτάρει άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Χρηστογιάννης έπιασε φοβερό σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το "παραθυράκι" του Γκουσάιλα. Οι γηπεδούχοι, μετά την ισοφάριση που δέχτηκαν, ήταν πιο απειλητικοί και έφτασαν στο γκολ, στο 85ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και πάσα του Χρηστογιάννη, ο Θ. Μπακοχρήστος με κοντινό πλασέ, έκανε το 2-1. Ο Αίας αναμενόμενα στα τελευταία λεπτά, ανοίχτηκε, ψάχνοντας την ισοφάριση, και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Χρηστογιάννης που είχε μείνει στην επίθεση, έφυγε στον κενό χώρο, και αν νικήθηκε σε πρώτο χρόνο από τον Γκουσάιλα, στην επαναφορά, κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1, με το διαιτητή Φάντη να σφυρίζει τη λήξη λίγο αργότερα, χωρίς να μπορέσει ο Αίας να αλλάξει κάτι.

Θα ακολουθήσει βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του παιχνιδιού.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Σαρλής Χρήστος - Πολύζος Κώστας

ΠΑΣ Ανέζα (Σφήκας) : Μπακοχρήστος Στρ., Γκανάρας, Χουλιάρας Αν. (68' Μπακοχρήστος Θ.), Παπανίκου, Πλακιάς, Ρώσσιος (89' Χουλιάρας Ν.), Χρηστογιάννης, Παραλίκας, Σιώζος Ναπ. (68' Παναγιώτου), Σιώζος Γ. (87' Μητσαράς), Ρούμπος (87' Ζώης)

Αίας Ράχης (Παππάς Αλ.) : Γκουσάιλα, Χαϊντάρι, Καλαμπαλίκης, Αβραμίδης, Βασιλάκης, Γιώτης, Ξυλογιάννης, Ευαγγέλου Κ., Κόξιας, Τσίρος, Σιαπάτης (75' Μπέτσας)