Πρόκριση του Δία επί του Πέτα

Με 3-2 επικράτησε ο Δίας Κωστακιών των Φιλελλήνων Πέτα, και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, για την πρώτη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΑ, ο Δίας Κωστακιών, παρ' ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα να βρει τρία γκολ, και να πάρει τη νίκη και την πρόκριση για τον επόμενο γύρο, κόντρα στους Φιλέλληνες Πέτα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 34ο λεπτό, με φοβερό γκολ του Κώτση, που από 30 μέτρα και από πλάγια έστειλε την μπάλα στο "παραθυράκι" για το 0-1.

Ο Δίας μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών στο δεύτερο μέρος, γύρισε "τούμπα" το ματς, με το Μίκροβα αρχικά, στο 71ο λεπτό, με δυνατό σουτ να γράφει το 1-1, και στο 75ο λεπτό, το Σίμο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, να νικά το Σιαπάτη, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού στο ματς. Στο 84ο λεπτό, ο νεαρός Παραλίκας, με σουτ στο δοκάρι και μέσα απλοποίησε τα πράγματα για το Δία, γράφοντας το 3-1, με τους Φιλέλληνες απλώς να μειώνουν το σκορ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, στο τελικό 3-2, με γκολ του Τάγκα, μετά από αναστάτωση στην περιοχή του Δία.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Αλευρή Κωνσταντίνα - Βαρέλης Βασίλης

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Μπόκος, Σεντόρης (65' Κόξιας), Παραλίκας, Δοσούλας Κ., Σίμος Χ., Κανελλόπουλος, Σίμος Π. (69' Μίκροβας), Σίμος Μ., Βασιλάκης (69' Πετανίτης), Γεώργος (84' Δοσούλας Λ.), Παπαστάθης

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Σιαπάτης, Ξανθός, Γούλας, Μπίζας, Τάγκας, Ευθυμίου (46' Σερβετάς), Γεωργής, Σφήκας, Ροβίνας (81' Κώστας), Μακρής (87' Ευθυμίου Μ.), Κώτσης