Φθηνή ήττα για τον Καραϊσκάκη στο Αιγάλεω

Ένα αυτογκόλ στοίχισε από την αρτινή ομάδα να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από το Αιγάλεω.

Επιστροφή στην αγωνιστική δράση σήμερα για Αιγάλεω και Καραϊσκάκη, με τις δύο ομάδες που ταλαιπωρήθηκαν αρκετά από τον κορονοϊό το τελευταίο διάστημα, να αναμετρούνται σήμερα στον κακό αγωνιστικό χώρο του «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης», που έπαιξε το ρόλο του και αυτό στην εικόνα του αγώνα, ο οποίος είχε αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες, εκτός από την ελλιπή προετοιμασία εκατέρωθεν, εξαιτίας των χαμένων προπονήσεων λόγω των κρουσμάτων. Στο α' ημίχρονο όσοι παρακολούθησαν την αναμέτρηση είδαν ένα ανοιχτό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να απειλούν όμως ελάχιστα, και το Αιγάλεω που είχε μία ελαφρά υπεροχή να ανοίγει το σκορ χάρη σε ένα αυτογκόλ. Συγκεκριμένα, αν και ο Καραϊσκάκης είχε την μοναδική τελική στο πρώτο μέρος, με ένα αδύναμο σουτ του Σταματή από τη γωνία της μεγάλης περιοχής στο 2', οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 34ο λεπτό, όταν ο Πιαστόπουλος έψαξε τον Τσιλιγκίρη στην περιοχή, όμως ο Φαν Ίπερεν πετάχτηκε και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χουάντερσον για το 1-0, σε μία φάση που ίσως ούτε ο ίδιος κατάλαβε τι ήθελε να κάνει.

Στην επανάληψη, η αρτινή ομάδα που αγωνίστηκε με ένα 3-5-2 και τον Κρισμάρεβιτς παρέα με τους Γλυνό και Φαν Ίπερεν στα στόπερ, το οποίο προς το τέλος της αναμέτρησης που πάλεψε για την ισοφάριση έγινε και 3-4-3, απείλησε στο 52', όταν από σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Ντοναλντονι στην άλλη πλευρά, ο οποίος ντρίπλαρε και σούταρε, με τον Σικαλιά να μπλοκάρει στην κλειστή του γωνία. Ο Καραϊσκάκης που ήταν πιο απειλητικός στα πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου, έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση πέντε λεπτά αργότερα, όταν από βαθιά μπαλιά του Γλυνού, ο Ρούνεϊ έβαλε πλάτη τον Παπανικόλα, και βγήκε μόνος του απέναντι από τον Σικαλιά, ο οποίος με σπουδαία επέμβαση κράτησε το μηδέν στην εστία του, ενώ με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε και τη μπάλα. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ουσιαστικά για πρώτη φορά στο ματς στο 70' με στημένη φάση, με τον Τσιλιγκίρη να εκτελεί φάουλ από αριστερά και τον ξεχασμένο Τσίτσαρη να μην βρίσκει γεμάτα τη μπάλα στη μικρή περιοχή, δίνοντας τη δυνατότητα στον Χουάντερσον να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα. Στα τελευταία λεπτά, η αρτινή ομάδα προσπάθησε να απειλήσει ξανά, όμως το Αιγάλεω έπαιξε συγκεντρωμένα και δεν της επέτρεψε να πλησιάσει τον Σικαλιά, ενώ βρήκε και χώρους να χτυπήσει στην κόντρα, με τον Βουκελάτο που έφευγε μόνος του στο 81' απέναντι από τον Χουάντερσον να καθυστερεί και να κάνει ένα σουτ τελικά έξω από τη μεγάλη περιοχή, το οποίο απέκρουσε ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ του Καραϊσκάκη, ενώ ίδια κατάληξη είχε και ένα μακρινό σουτ του στο 87', με το 1-0 να μην αλλάζει και το Αιγάλεω να παραμένει στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας και τον Καραϊσκάκη στην τελευταία.

Διαιτητής: Φίτσας (Πρέβεζας/Λευκάδας)  Βοηθοί: Αρμακόλας (Κυκλάδων) - Ισακοβίδης (Λακωνίας)  4ος: Μπαΐλης (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Γκολ: Φαν Ίπερεν αυτ. 34'

Κίτρινες: Τσιλιγκίρης / Φαν Ίπερεν, Τάμπας

Αιγάλεω (Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Παναγιώτου, Αναστασίου, Βλάχος, Παπανικόλας, Λάσκαρης, Πιαστόπουλος, Καθάριος (61' Τσίτσαρης), Αρναρέλλης, Τσιλιγκίρης (83' Καλύβας), Τριμμάτης (68' Βουκελάτος)

Καραϊσκάκης (Καβακάς): Χουάντερσον, Τάμπας, Μπεκατώρος (46' Ντοναλντόνι), Γλυνός, Κρισμάρεβιτς, Φαν Ίπερεν, Βαφειάδης, Ναζίμ, Δερμιτζάκης (72' Γαλεάδης), Ρούνεϊ, Σταματής