Λευκή ισοπαλία στο Αίγιο για την Αναγέννηση

Στην ισοπαλία χωρίς τέρματα, έμειναν στο Αίγιο ο τοπικός Παναιγιάλειος και η Αναγέννηση.

Με το βαθμό της ισοπαλίας έφυγε η Αναγέννηση από το Αίγιο, κόντρα στον Παναγιάλειο που καιγόταν για βαθμούς. Οι Αιγιώτες, που είχαν πάρει "διπλό" στον πρώτο γύρο από την Αναγέννηση, στο δεύτερο μέρος πίεσαν κατά διαστήματα, όμως η Αναγέννηση κράτησε το "μηδέν". Από τη μεριά της η ομάδα μας, θα μπορούσε να έχει σκοράρει στην κόντρα επίθεση στο 78ο λεπτό, και να φύγει με το τρίποντο, όμως με βάση την εικόνα του παιχνιδιού, μπορεί να είναι ικανοποιημένη και με την ισοπαλία. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στα πρώτα λεπτά, με την Αναγέννηση όμως να απειλεί πρώτη στο 10ο λεπτό, όταν ο Μανιώτης βρήκε τον Αναστασιάδη, που πάτησε περιοχή και σούταρε, με τον Ιωαννίδη να διώχνει σε κόρνερ. Από τη φάση αυτή και για σχεδόν μισή ώρα αγώνα, οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου, συνεχών λαθών και φάουλ, με την Αναγέννηση να έχει ακόμα μια τελική πριν φύγει το ημίχρονο, στο 37ο λεπτό, όταν ο Αναστασιάδης σούταρε έξω από την περιοχή, όμως ο Ιωαννίδης μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα. Το πρώτο μέρος, έληξε με τους γηπεδούχους να μην απειλούν καθόλου την εστία του Μπαλαούρα, σε ένα ημίχρονο που δε θα θυμάται κανείς.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ, στο 47ο λεπτό, με τον Τοκάμ να εκτελεί ωραία απευθείας φάουλ, που πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Μπαλαούρα. Στο 53ο λεπτό, οι γηπεδούχοι που μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση να πατήσουν περιοχή στο δεύτερο μέρος, είχαν ακόμα μια τελική με σουτ του Βλαχόπουλου που έλεγξε εύκολα ο Μπαλαούρας, για να απειλήσουν εκ νέου στο 57ο λεπτό, με δυνατό σουτ του Ψωμαρά που έφυγε άουτ. Η Αναγέννηση δυσκολεύονταν να δημιουργήσει φάσεις, και στο 72ο λεπτό, ο Παναιγιάλειος έφτασε κοντά στο γκολ, όταν μετά από δυνατό πλάγιο, ο Ψωμαράς βρέθηκε σε καλή θέση, όμως το σουτ του δεν ήταν δυνατό και κατέληξε στην αγκαλιά του Μπαλαούρα. Τρία λεπτά αργότερα, νέο δυνατό πλάγιο του Κουρτελέση, και διώξιμο της άμυνας, έστρωσαν την μπάλα στον Τοκάμ, που έπιασε εξαιρετικό αριστερό σουτ, με την μπάλα να περνά σύρριζα από το δοκάρι του Μπαλαούρα. Στο 76ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από το γκολ, όταν μετά από γέμισμα και πρώτη κεφαλιά, ο Βλαχόπουλος από τα τρία μέτρα δε σημάδεψε, αλλά προτίμησε να σκοτώσει τον Μπαλαούρα, με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Αναγέννησης. Η "Α" άγγιξε το γκολ στο επόμενο λεπτό, όταν στην κόντρα ο Μανιώτης, έβγαλε τετ α τετ τον Αλ. Παπακίτσο, που έπιασε το δυνατό σουτ, με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να φεύγει άουτ! Το τελευταίο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να μη βγάζουν κάποια φάση, και να μένουν στο στείρο 0-0.

Διαιτητής: Κεφιλής (Κορίνθου)  Βοηθοί: Σπηλιώτης (Κορίνθου) - Οικονόμου (Κορίνθου)  Παρατηρητής: Νάσκος (Αργολίδας)

Παναιγιάλειος (Γκέκας) : Ιωαννίδης, Κουρτελέσης, Χατζηαντωνίου, Αφούσσι Σ., Μακρίδης, Αφούσσι Αλ., Γκασίδης (90' Παπαδόπουλος), Σκούτας (46' Βαλλιάνος), Ψωμαράς (80' Ροδόπουλος), Τοκάμ, Λιάτος (46' Βλαχόπουλος)

Αναγέννηση Άρτας (Λαυδαριάς) : Μπαλαούρας, Χεμπέγια, Κατσιγιάννης, Τσιλιγιάννης, Σχισμένος, Γούλας (90' Παπαρούνης), Παπακίτσος Δ. (73' Παπακίτσος Αλ.), Μανιώτης, Δημητρέλος (83' Παπαδόπουλος), Αναστασιάδης (83' Σκανδάλης), Μπουρσανίδης