Φιλική νίκη για την Αναγέννηση κόντρα στην ΑΕΞ

Με 3-0 επικράτησε η Αναγέννηση σε φιλικό παιχνίδι στην Καμπή, κόντρα στο Ξηροβούνι.

Με 0-3 επικράτησε της ΑΕΞ η Αναγέννηση σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στην Καμπή, όντας αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που απώλεσαν ευκαιρίες να βρουν δίχτυα. Η πρώτη ευκαιρία ανήκε στο Ξηροβούνι, με το Σκανδάλη να σημαδεύει άουτ με κοντινή κεφαλιά. Στο 17ο λεπτό ήρθε το 0-1, με το Γιαννούλη να σεντράρει, τον Τσάιμο να μην κάνει καλή έξοδο, και το Σιδηρόπουλο με το κεφάλι να σκοράρει. Στο 24ο λεπτό ο Σταύρου σούταρε άστοχα από το ύψος της περιοχής, ενώ παρόμοια κατάληξη είχε και το σουτ του Δόση στο 35ο λεπτό. Στο 40' ήρθε το 0-2, με το Μαργαρίτη να γίνεται κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, να μένει όρθιος και να πλασάρει δύσκολα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος, παρά τις αρκετές αλλαγές ο ρυθμός δεν ήταν κακός, με το Δόση από αρκετά καλή θέση να σουτάρει άουτ στο 47ο λεπτό. Στο τρίλεπτο 55' με 57' ο νεαρός Κιτσάκης που ταλαιπώρησε με την ταχύτητά του την αριστερή πτέρυγα της "Α" απώλεσε δύο καλές ευκαιρίες, σουτάροντας σε αμφότερες τις περιπτώσεις πάνω από τα δοκάρια του Γεροδήμου. Στο 70' ο Δόσης επιχείρησε με ωραίο σουτ με το εξωτερικό να σκοράρει, όμως ούτε αυτή τη φορά η μπάλα του έκανε το χατήρι, ενώ δύο λεπτά αργότερα από γύρισμα του φορ της ΑΕΞ, ο Τσοκανάς από κοντά πλάσαρε άουτ. Στο 75ο λεπτό, ο Παπακίτσος με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 0-3, για να χάσει ακόμα δύο καλές ευκαιρίες να μειώσει το σκορ η ΑΕΞ, και πάλι με το νεαρό Κιτσάκη, που όμως να μην καταφέρνει να βρει δίχτυα. Οι δυο ομάδες αναμένεται να δώσουν κι άλλα φιλικά ματς, ενώ η ΑΕΞ να θυμίσουμε ότι ξεκινά τις επίσημες υποχρεώσεις της, σε μια βδομάδα κόντρα στον Παλληξουριακό στην Κεφαλονιά, για το Κύπελλο Ελλάδας.

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς) : Τσάιμος, Χουλιάρας, Ανυφαντής, Καλιακάτσος, Παπανίκου, Βίτσιος, Λαϊνάς, Τζούκας, Δόσης Αρ., Κολιός, Σκανδάλης
έπαιξαν και οι : Ρεμπής, Θάνος, Τσοκανάς, Σιαμέτης, Κιτσάκης, Στέργιος, Μπατίλας

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Μπακόλας, Κορέσι, Γιαννούλης, Παπαρούνης, Κραμπής, Σταύρου, Γεωργούλας Π., Μαργαρίτης, Σιδηρόπουλος, Ασπροποταμίτης, Γκαρτζώνης
έπαιξαν και οι : Παπακίτσος, Γεροδήμος, Νικηφορίδης, Θεοδώρου, Παππάς, Μανοδήμος, Βασιλείου, Ρίζος, Χαριτόπουλος