Καρδιοχτύπησε αλλά νίκησε η Δόξα

Χάρη σε ένα γκολ του Μπασιούκα στις καθυστερήσεις, η Δόξα ανέτρεψε το εις βάρος της 1-2 και επικράτησε του Αχιλλέα με 3-2.

Σε ένα παιχνίδι ανατροπών, η Δόξα χάρη σε δύο σουτ έξω από την περιοχή, κατάφερε να πάρει ακόμα μία νίκη, και να εδραιωθεί μόνη στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και δημιούργησαν αρκετές φάσεις μπροστά στη εστία του Κόπανου. Στο 8ο λεπτό, ο Στασινούλας έκανε σέντρα από τα δεξιά, ο Σπύρου έπιασε ωραία κεφαλιά, όμως ο Κόπανος, με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού αποσόβησε δύσκολα το γκολ, σε μια φάση που φάνηκε να χτυπά στον ώμο, ευτυχώς όμως ελαφρά. Η πίεση της Δόξας καρποφόρησε στο 17ο λεπτό, όταν ο Μπασιούκας έσπασε την μπάλα, ο Σπύρου έγινε κάτοχός της απέναντι από τον Κόπανο, και σιγούρεψε το γκολ γυρίζοντας την μπάλα στο Στασινούλα που δε δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν και είχαν φάση, με το Σκάρα να μην κάνει καλή προβολή σε στημένη φάση στο 25', ενώ στο 30ο λεπτό ο Πάνος είχε καλό σουτ εκτός περιοχής που έφυγε άουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, και πατούσαν συχνά στην περιοχή του Αχιλλέα, με τις περισσότερες όμως προσπάθειές τους να κοντράρουν στα πολλά σώματα. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Σπύρου επιχείρησε εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Κόπανου.

Στο δεύτερο μισό, το Νεοχώρι έγινε πιο απειλητικό προς την εστία του Μαλαμή, και ευτύχησε διάστημα πέντε λεπτών να πάρει κεφάλι στο σκορ. Στο 64ο λεπτό, μετά από ωραία προσπάθεια του Πάνου, η μπάλα έφτασε στο Βούλγαρη, κι αυτός από κοντά νίκησε το Μαλαμή για το 1-1. Τέσσερα λεπτά μετά και πριν προλάβει να συνέλθει η Δόξα, ο Κωσταδήμας εκτέλεσε φάουλ, και ο Γιαννούλης στο δεύτερο δοκάρι, έγραψε με προβολή το 1-2. Η Δόξα ανέλαβε την πρωτοβουλία στη συνέχεια, και παρ' ότι πατούσε την περιοχή του Αχιλλέα, το ματς έκριναν δύο σουτ εκτός περιοχής. Στο 77ο λεπτό, ο Βασιλάκης πιστοποίησε την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται, σκοράροντας για δεύτερο συνεχόμενο ματς, αυτή τη φορά με ωραίο σουτ εκτός περιοχής, για το 2-2. Οι γηπεδούχοι έγιναν ακόμη πιο επιθετικοί με την είσοδο του Παπαχρήστου στον αγωνιστικό χώρο και έφτασαν στην ανατροπή. Στο 87ο λεπτό ο Σπύρου προειδοποίησε, σκοράροντας, με το γκολ να ακυρώνεται νωρίτερα για οφσάιντ στο Στασινούλα, για να φτάσουμε στο 91', όταν ο Μπασιούκας έπιασε στον ύπνο τους πάντες, και με ωραίο μακρινό σουτ νίκησε τον Κόπανο που δεν περίμενε το σουτ, και έγραψε το τελικό 3-2, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του, και φτάνοντας τα 15 γκολ στο Πρωτάθλημα, ένα πίσω από το Δόση, που προηγείται στη λίστα των σκόρερ.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Νικολάου Βαγγέλης

Δόξα Άρτας (Σιαπέρας-Γεωργίου) : Μαλαμής, Τσούμαλης (70' Παπαγιάννης), Αράπης, Σιαπέρας, Στέργιος, Καλόγηρος (77' Πολύζος), Τάτσης (86' Παπαχρήστος), Στασινούλας, Σπύρου, Μπασιούκας, Βασιλάκης

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος) : Κόπανος, Νάτσιος, Cela, Γιαννούλης, Σκάρας, Βούλγαρης, Πάνος, Παππάς (80' Κίτσος), Κωσταδήμας (86' Ράπτης), Stoja, Κολιογιάννης (84' λ.τρ. Φάκος)