Νίκη με δυο… αυτογκόλ για τον Σκουφά!

Ίσως με τα δύο πιο γρήγορα αυτογκόλ στην ιστορία του ποδοσφαίρου, ο Σκουφάς πέρασε από το Πέτα με σκορ 0-3 και έκανε το 20x20!

Μόλις στο 27ο δευτερόλεπτο ο Γρούμπας στην προσπάθεια του να απομακρύνει μπαλιά του Χούσου στην πλάτη της άμυνας, χωρίς να το θέλει, κρέμασε τον Γεροδήμο για το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Χούσος εκτέλεσε απευθείας φάουλ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά στην πλάτη του Γεροδήμου, που προηγουμένως εκτινάχθηκε για να αποκρούσει, με τη μπάλα να καταλήγει στη συνέχεια στα δίχτυα για το 0-2. Οι Φιλέλληνες προσπάθησαν στη συνέχεια να ξεπεράσουν το αρχικό σοκ και είχαν δύο ευκαιρίες. Στο 15' από πολύ μακρινή εκτέλεση φάουλ του Σταμάτη ο Παπαχρήστος με υπερένταση έβγαλε σε κόρνερ. Στο 16' από γυριστό σουτ του αφύλαχτου Γιάννενα από τη γωνία της μικρής περιοχής η μπάλα κατέληξε άουτ. Όμως στο 17' από ωραίο συνδυασμό των παικτών της ομάδας του Κομποτίου ήρθε το 0-3. Ο Χούσος πέρασε τη μπάλα στον Τάσο Δάρδα και αυτός με κεφαλιά πάσα βρήκε τον ολομόναχο Τσαρακλημάνη, που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει και να τελειώσει το παιχνίδι. Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου ο Σκουφάς έχασε τρεις ακόμα ευκαιρίες, δύο με τον Τσαρακλημάνη (23', 39') και μία τον Κακάβα (38') ενώ είχαμε και τρία ακυρωθέν γκολ με τους επόπτες να υποδεικνύουν τους σκόρερ σε θέση οφσάιντ. Στο 22' ακυρώθηκε γκολ του Γιάννενα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Σταμάτη, στο 41' γκολ του Αθανασιάδη μετά από μπαλιά του Γιάννενα και στο 42' γκολ με κεφαλιά ψαράκι του Τσαρακλημάνη μετά από σέντρα του Κυριάκη.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να ανησυχήσουν τους δύο τερματοφύλακες, με εξαίρεση την ευκαιρία που έχασαν οι γηπεδούχοι στο 87' να πετύχουν το γκολ της τιμής. Ο Μπαλάτσας υπέπεσε σε πέναλτι και ο Σταμάτης ανέλαβε την εκτέλεσή του. Όμως ο αρχηγός της ομάδας των Φιλελλήνων έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παπαχρήστου.

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Μπουντούρης Γιάννης - Λάμπρου Χάρης

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας): Γεροδήμος, Τσιγαρίδας, Κολιός (62' Τσουρης), Γρούμπας, Γούλας Π., Αθανασιάδης (81' Κώστας), Μπιρμπίλης, Σταμάτης, Ζιώρης, Ροβίνας, Γιάννενας (71' Βλάχος)

Σκουφάς Κομποτίου (Μαγκάκης): Παπαχρήστος, Κακάβας, Μπαλάτσας, Σχισμένος, Καλπακούλας (68' Τσιάπαλης), Καζέλης (57' Γκαναβίας), Δάρδας Αλ., Χούσος, Κυριάκης, Δάρδας Αν., Τσαρακλημάνης (63' Κατσιούλης)