Ευρεία νίκη και κορυφή για την ΑΕΞ

Μόνη στην κορυφή της Α' ΕΠΣΑ βρίσκεται η ΑΕΞ, που επικράτησε εύκολα των Φιλελλήνων, με 6-1.

Τη διαφορά δυναμικότητας, αλλά και στόχων, με την ομάδα των Φιλελλήνων Πέτα, επιβεβαίωσε η ΑΕ Ξηροβουνίου, που επικράτησε εύκολα με 6-1, στο κυριακάτικο ματς της Α' ΕΠΣΑ, και βρίσκεται μόνη πρώτη στη βαθμολογία της ΕΠΣΑ, με το απόλυτο των 4 νικών. Αντίθετα, οι Φιλέλληνες μετά την πρώτη τους νίκη την προηγούμενη αγωνιστική, γνώρισαν ακόμα μια βαριά ήττα και έχουν μαζί με τον Παναγροτικό, δεχτεί 19 τέρματα, σε 4 ματς. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 5' με το Δόση που νικήθηκε από το Σιαπάτη σε τετ α τετ, ενώ τρία λεπτά μετά, ο Τσαρακλημάνης από καλή θέση σούταρε άουτ. Στο 12ο λεπτό, ο Σιαπάτης νίκησε και πάλι το Δόση, ενώ στο 14', ο Λ. Δήμος από προφανή θέση για γκολ πλάσαρε άουτ. Το 1-0 ήρθε στο 16ο λεπτό, με τον Τσόλη να σεντράρει και τον Τσαρακλημάνη να πλασάρει εύστοχα. Οι Φιλέλληνες απείλησαν στο 28', όμως ο Μπόλης κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, ενώ μέχρι την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι είχαν άλλες δύο καλές στιγμές με τους Δόση και Ασπροποταμίτη.

Η εικόνα στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε, με την ΑΕΞ όμως να είναι πολύ πιο αποτελεσματική και να φτάνει σε μια άνετη νίκη. Στο 50ο λεπτό, ήρθε μια επανάληψη του πρώτου γκολ, με τους ίδιους πρωταγωνιστές και τον Τσαρακλημάνη σκόρερ για το 2-0, για να τελειώσει το ματς δύο λεπτά μετά η ΑΕΞ, με το Λάμπρο Δήμο να γράφει το 3-0 από πάσα του Δόση. Στο 65ο λεπτό, ο Ασπροποταμίτης από θέση τετ α τετ έγραψε το 4-0 για την ομάδα του, για να μειώσει προσωρινά, ένα λεπτό μετά το Πέτα, μετά από αδράνεια της άμυνας της ΑΕΞ, και εύστοχο τελείωμα του Τάγκα. Στο 68ο λεπτό, ωραία εκτελεσμένη κομπίνα, κατέληξε σε κεφαλιά-γκολ του Γιώργου Κίτσιου για το 5-1, για να διαμορφώσει το τελικό 6-1, στο 78ο λεπτό, ο Γεωργής με αυτογκόλ, μετά από ωραία προσωπική προσπάθεια του Μπατίλα.

Διαιτητής : Διονύσης Δημήτρης  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Κούσουλας Δημήτρης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς) : Μπόλης, Ασπροποταμίτης (68' Δίπλας), Κίτσιος Γ., Δόσης, Γκαρτζώνης (57' Μπατίλας), Δήμος (57' Γρύλλης), Τσόλης (68' Κυριαζής), Κίτσιος Χ., Τσαρακλημάνης, Κοσταντίνι, Μανθιός (46' Θεοδωρής)

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Σιαπάτης, Ξανθός (46' Τσάκαλος), Γούλας, Μπίζας, Γεωργής, Χριστοδούλου (57' Τσέτσος), Ροβίνας, Σφήκας, Τάγκας (75' Θεοχάρης), Βάσιος (68' Κώτσης Α.), Κώτσης