Εύκολη νίκη της Ράχης κόντρα στα Ρακούν (pics)

Εύκολο έργο είχε ο Αίας, στην πρεμιέρα του στη Β' ΕΠΣΑ, επικρατώντας με 5-0 των Ρακούν.

Πρεμιέρα στο Πρωτάθλημα -στην 1η αγωνιστική είχε ρεπό- σήμερα το πρωί για τον Αίαντα Ράχης, που αντιμετώπισε εντός έδρας τα Ρακούν, για τη 2η αγωνιστική της Β' ΕΠΣΑ. Οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα, κόντρα στα Ρακούν, που πάλεψαν όσο μπορούσαν, και επικράτησαν με το ευρύ 5-0. Αφού οι γηπεδούχοι απείλησαν έχοντας δοκάρι στο 5ο λεπτό με το Ρώσσο, άνοιξαν τελικά το σκορ στο 21ο λεπτό, με τον ίδιο παίκτη να βρίσκεται σε θέση βολής, μετά από κόρνερ του Κοτρότσιου και να γράφει το 1-0. Ο Ρώσσος διπλασίασε τα τέρματά του στο 26ο λεπτό, μετά από ασίστ του Τομουτζόγλου, δίνοντας σαφές προβάδισμα την ομάδα του. Τα Ρακούν απείλησαν στο 29' με το Δήμο να αναγκάζει το Γεωργάκη σε επέμβαση σε κόρνερ, με το 2-0 να παραμένει μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν με γκολ, με τον Κορέλη, μόλις στο 1ο λεπτό, να βγάζει τον Τομουτζόγλου στην πλάτη της άμυνας, και τον τελευταίο να εκτελεί σωστά, για το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μπουν στο ματς, όμως ο Γεωργάκης αντέδρασε σωστά στην προσπάθεια του Καλαντζή, στο 52'. Στο 58ο λεπτό, ο Αίαντας έφτασε στο 4-0, με τον Κορέλη με ωραία προσωπική προσπάθεια και τελείωμα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, για να κλείσει το σκορ στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού, όταν ο Καλαμπαλίκης με σουτ εκτός περιοχής, έγραψε το τελικό 5-0.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Νούσιας Οδυσσέας

Αίας Ράχης (Κοσμάς) : Γεωργάκης, Νίκου (46' Κωνσταντάκης), Καλαμπαλίκης, Θεμελής Γ., Κατέρος (46' Τόλης), Θεμελής Ν., Ρώσσος, Κορέλης, Οικονόμου (28' Σιαπάτης), Κοτρότσιος (60' Σάλλας), Τομουτζόγλου (60' Μάρης)

ΑΣ Ρακούν (Καρέζος) : Μαρκοστάμος, Μπούκας, Τσαμπούλας (86' Μαργώνης), Μερκάι, Ράικος, Κοντογιάννης, Δήμος (78' Αγόρος), Καρέζος (86' Μπόκος), Καλαντζής (78' Μουσαβερές), Τσιρώνης, Ψωράκης (32' Βασιλάκης)