Εύκολο απόγευμα για τη Φλωριάδα

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η Φλωριάδα, επικρατώντας της Προοδευτικής με 0-4.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι, και έφτασαν κοντά στο γκολ στο 27ο λεπτό, όταν ο Ντεκούλης υπέπεσε σε πέναλτι σε βάρος του Πέτσα, όμως ο ίδιος, νίκησε εντυπωσιακά το Νικοπολίδη, κρατώντας το "μηδέν" μέχρι εκείνη τη στιγμή για την εστία του. Η Φλωριάδα δεν άργησε πάντως να πάρει κεφάλι στο σκορ, όταν στο 35ο λεπτό, ο Μαργαρίτης με σουτ μέσα από την περιοχή, έγραψε το 0-1. Το 0-2 έγινε με παρόμοιο τρόπο, με το Μαργαρίτη και πάλι να νικά τον Ντεκούλη με σουτ μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με σκορ ασφαλείας.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν ένα ακόμα γκολ, για να σιγουρέψουν τη νίκη, και στο 50' είχαν καλή στιγμή, με τον Ντεκούλη όμως να βγάζει δύσκολα στη γωνία του σουτ του Αντωνίου. Πέντε λεπτά μετά, η Προοδευτική απείλησε, με τον Πανέτα όμως να κάνει το κάτι παραπάνω, και να δίνει την ευκαιρία στους αμυντικούς να τον κόψουν. Το τρίτο γκολ για την ομάδα της Φλωριάδας ήρθε τελικά, με δράστη το φορμαρισμένο Δράκο, ο οποίος πήρε την κεφαλιά από σέντρα του Μπαλάφα και έγραψε το 0-3. Το τελικό 0-4 πέτυχε ο Καλαμπούκης με ωραίο σουτ εκτός περιοχής, με τους γηπεδούχους να έχουν μία ακόμη φάση για γκολ στο 85' με κεφαλιά του Χρήστου να φεύγει λίγο άουτ. Οι νικητές, παραμένουν μετά την επιτυχία αυτή μόνοι δεύτεροι στο βαθμολογικό πίνακα.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Κοσίνας Βαγγέλης - Πολύζος Κώστας

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζάς) : Ντεκούλης, Σκορίλας (62' Πανέτας Α.), Νύχτης, Δερβιλής, Βέτσιος, Υφαντής, Πανέτας, Κουτσιμπέλας, Πανέτας Γ., Λιόλιος (51' Κολτούκης), Ζίου

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου) : Κανταρέλης, Χρήστου, Σακκάς (78' Μπάχα), Βασιλάκης, Πέτσας, Μαργαρίτης, Κατσαρός (46' Καλαμπούκης), Νικοπολίδης (55' Μάρκος), Δράκος, Μπαλάφας, Αντωνίου