Εύκολη νίκη και επιστροφή στην κορυφή για την Αναγέννηση

Μόνο για ένα ημίχρονο ζορίστηκε κόντρα στη Φιλοθέη η Αναγέννηση, που με εκρηκτικό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος, επικράτησε της Φιλοθέης με το ευρύ 7-1.

Σκοράροντας σε καίριο σημείο στο τέλος του πρώτου μέρους, και μπαίνοντας σαρωτικά στο δεύτερο μέρος, η Αναγέννηση δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο 45λεπτο κόντρα στη Φιλοθέη, επικρατώντας με 7-1 και επιστρέφοντας στην κορυφή, την οποία είχε χάσει έστω και για μία ημέρα από τη Δόξα. Πρωταγωνιστές για την "Α" οι επιθετικοί της, Σιδηρόπουλος και Αλ. Παπακίτσος που σημείωσαν αμφότεροι χατ-τρικ. Η Αναγέννηση παρά το γεγονός πως είχε την υπεροχή των κινήσεων και απειλούσε, έφτασε στο γκολ στο 44ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα στο δεύτερο δοκάρι ο Αλ. Παπακίτσος πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Αναγέννηση μπήκε με ανεβασμένη ψυχολογία από το γκολ στο τέλος του πρώτου μέρους, και με ένα εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο έφτασε το δείκτη του σκορ στο 6-0, με 5 γκολ σε 12 λεπτά! Στο 46ο λεπτό, ο Σιδηρόπουλος με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 2-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Αλ. Παπακίτσος μετά από παράλληλη σέντρα, μέσα από τη μικρή περιοχή πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 3-0. Η Αναγέννηση συνέχισε να επιτίθεται μαζικά, και στο 51ο λεπτό, ο Σιδηρόπουλος μέσα από την περιοχή έκανε την προβολή, και με το δεύτερο τέρμα του έγραψε το 4-0. Στην αμέσως επόμενη φάση και λίγο μετά τη σέντρα της Φιλοθέης, έφτασε στο 5-0, με τον Αλ. Παπακίτσο να σκοράρει με διαγώνιο σουτ με το τρίτο του τέρμα. Το χατ-τρικ του έκλεισε και ο Σιδηρόπουλος στο 56ο λεπτό, με δυνατό σουτ, κλείνοντας αυτό το εντυπωσιακό διάστημα της Αναγέννησης, και γράφοντας το 6-0. Στο 70ο λεπτό, ο Μπιθυκούκης μετά από αναστάτωση στην άμυνα της Φιλοθέης σούταρε για το 7-0. Η Φιλοθέη στα τελευταία λεπτά έψαξε το γκολ της τιμής και αφού είχε δοκάρι στο 83ο λεπτό με ωραίο σουτ του Τσιάπαλη, το βρήκε στο 86ο λεπτό, με το Χίσο να σεντράρει και τον Καραντζένη να πλασάρει για το τελικό 7-1.

Διαιτητής : Μπαΐλης Νίκος  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Πολύζος Κώστας

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Νικολαΐδης (54' Μαλίζογλου), Παπακίτσος Δ., Καζέλης (54' Γκαρτζώνης), Κακιώνης, Καλιακάτσος, Αρτέμης (46' Δήμος), Μουσιωτίτσας (35' Μπιθυκούκης), Χρηστογιάννης, Σιδηρόπουλος (88' Τσιλιγιάννης), Παππάς, Παπακίτσος Αλ.

ΑΟ Φιλοθέης (Σιαπέρας) : Κατσαντούλας, Λαζανάς, Κύρκος, Ευθυμίου, Μάρκου, Τσιάπαλης, Παππάς (25' Γιαννούλης), Τασούλας (71' Καραντζένης), Καραγιάννης Α., Κουτσούμπας (60' Χίσο), Βασιλάκος