Νίκησε τις Σελλάδες και έπιασε κορυφή ο ΠΑΣ Κομμένου! (pics)

Στην κορυφή της βαθμολογίας ανέβηκε ο ΠΑΣ Κομμένου, μετά τη νίκη του επί των Σελλάδων και την ισοπαλία της Ανέζας.

Πολύ σημαντική νίκη σημείωσε κόντρα στην ΑΕ Σελλάδων ο ΠΑΣ Κομμένου, που ήταν ο μεγάλος κερδισμένος των δύο ντέρμπι της σημερινής μέρας στη Β' ΕΠΣΑ. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 1-2, και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Ανέζας με την Αγ. Παρασκευή, ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας. Στο πρώτο τέταρτο, οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, χωρίς όμως να φτάσουν σε κάποια σημαντική φάση, με τις Σελλάδες να έχουν την τύχη να προηγηθούν στην πρώτη τους σοβαρή φάση, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βίτσιου στο 17ο λεπτό, ο Παπαδημητρίου πετάχτηκε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και με προβολή έγραψε το 1-0. Στο 24ο λεπτό, ο Βίτσιος επιχείρησε ο ίδιος να βρει δίχτυα με ωραίο σουτ, όμως ο Κόπανος έπεσε στη γωνία του και έδιωξε δύσκολα. To Kομμένο προσπαθούσε κυρίως με κάποιες στημένες φάσεις να βρει το δρόμο προς την εστία του Μακρή, και τα κατάφερε στο 36ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Κωσταδήμα από τα δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι, ο Κοντογιάννης πήρε την κεφαλιά και έφερε το ματς στα ίσα, γράφοντας το 1-1. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες είχαν κάποιες υποψίες ευκαιρίας, με το ημίχρονο να φεύγει με μια αξιόλογη φάση για το Κομμένο, όταν ο Κωσταδήμας βρέθηκε σε καλή θέση αμαρκάριστος, όμως το γυριστό που επιχείρησε ήταν αδύναμο, και ο Μακρής μπλόκαρε εύκολα.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν όπως και στο πρώτο μέρος, με επιθετικές διαθέσεις, απλά αυτή τη φορά ευτύχησαν να βρουν και γρήγορο γκολ, μόλις στο 1ο λεπτό, όταν ο Κατσούλης πάσαρε στον Κωσταδήμα κάθετα στην αντίπαλη περιοχή, και εκείνος με δυνατό σουτ στη γωνία, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Μακρή, γράφοντας το 1-2. Στο 50ο λεπτό, ο Μακρής λίγο έλειψε να αιφνιδιαστεί από μακρινή εκτέλεση φάουλ, που κατέληξε τελικά άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και διαγώνιο σουτ του Μπέκα για τις Σελλάδες, στο 62ο λεπτό. Ένα λεπτό αργότερα, οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, με τον Παπαγεωργίου να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα, και το Κομμένο να φτάνει άμεσα κοντά σε τρίτο γκολ, καθώς στο 65ο λεπτό, στην κόντρα επίθεση, ο Κωσταδήμας έσπασε στο Φάκο, που σε ανυπεράσπιστη εστία δεν πρόλαβε να βρει καλά την μπάλα που έφυγε άουτ. Στο 69ο λεπτό, ο Μπέκας έκανε ωραία προσπάθεια, απέφυγε τον αντίπαλό του και μπήκε στην περιοχή, όμως το τελείωμά του δεν ήταν καλό και έφυγε άουτ. Στο 72ο λεπτό, ο Μακρής έκανε λάθος κοντρόλ σε γύρισμα, όμως πρόλαβε και γύρισε στην εστία του και αποσόβησε ένα γκολ, που θα έφερε ευθύνη, ενώ δύο λεπτά αργότερα, το Κομμένο άγγιξε το τρίτο γκολ, όταν ο Κωσταδήμας έκανε γυριστό σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Στο 75ο λεπτό, ο Κωσταδήμας έφυγε στον κενό χώρο, απέναντι από το Μακρή, που τον ανέτρεψε και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, με τους γηπεδούχους να μένουν με 9 παίκτες. Οι φιλοξενούμενοι με δύο παίκτες παραπάνω αναμενόμενα πίεσαν για το τρίτο γκολ, με τον Κατσούλη στο 82ο λεπτό, από πλεονεκτική θέση να σουτάρει λίγο άουτ. Οι νεαροί παίκτες των Σελλάδων, αν και λιγότεροι θα μπορούσαν να έχουν πάρει την ισοπαλία, όταν στο 90ο λεπτό, ο Λάκκας έκανε ωραία προσπάθεια από αριστερά, έφτασε απέναντι από τον Κόπανο που το νίκησε με τα πόδια, ενώ στην επαναφορά δύο παίκτες των Σελλάδων δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, με το 1-2 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Διαιτητής : Σαρλής Χρήστος  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Αλευρή Κωνσταντίνα

ΑΕ Σελλάδων (Χρήστου) : Μακρής, Παπαγεωργίου, Μπέκας (70' Λαχανάς), Κατσάνος, Παπαδημητρίου (77' Καλύβας), Ντούλας (77' Σταύρου), Γκίκας (55' Μπουζάνης), Λάκκας, Ζώγος, Κολοβός (55' Σιαφάκας), Βίτσιος

ΠΑΣ Κομμένου (Παπαχρήστος) : Κόπανος, Ντάμας (35' λ.τρ. Φάκος), Νάτσιος Σ., Κοντογιάννης, Νάτσιος Δ., Στόγιας (23' λ.τρ. Νάτσιος Ε.), Παππάς, Κοσμάς, Κωσταδήμας (78' Γεωργούλας), Κατσούλης, Ρίζος