Ήττα για την Αναγέννηση με 3-1

Την ήττα με 3-1 γνώρισε η Αναγέννηση από τον Πήγασο Πολίχνης, όπου παρά τις σοβαρές ελλείψεις, κατάφερε να δείξει καλό αγωνιστικό πρόσωπο σε μεγάλο μέρος του παιχνιδιού.

Την εντός έδρας ήττα από την ανώτερη Πολίχνη γνώρισε η Αναγέννηση με 1-3 σετ, σε ένα κατάμεστο γήπεδο που στήριξε για άλλη μια φορά την Αρτινή ομάδα.

Πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο έδειξε η Αναγέννηση παρά τις σοβαρές απώλειες στον αγώνα ενάντια της πολύ καλής επιθετικά Πολίχνης. Μπασούκας και Ταραμπίκος δεν αγωνίστηκαν λόγω τραυματισμών και αντικαταστάθηκαν από τους Τσουμάνη και Βρυώνη αντίστοιχα. Στο 1ο σετ οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν την Πολίχνη, έχοντας τον διαγώνιο Τσουμάνη σε πολύ καλή μέρα επιθετικά, και πήραν το σετ με 25-22. Στο 2ο σετ, οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι τα μισά του σετ, όπου η Πολίχνη με ένα ξέσπασμά της επιθετικά άνοιξε την ''ψαλίδα'' στο σκορ και ισοφάρισε με 19-25. Ίδια εικόνα στο 3ο σετ, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται της αδράνεια της Αναγέννησης στην υποδοχή και να το κατακτάν με 22-25. Στο 4ο σετ, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη, με την Αναγέννηση να μην μπορεί να αντιδράσει, και να κερδίζουν κατά κράτος με 16-25 και 1-3 σετ.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος - Λιναρδάτος

Τα σετ (1-3): 25-22, 19-25, 22-25, 16-25

Αναγέννηση Άρτας (Λεμονίδης): Χαττάρι, Λαγός, Καραβασίλης, Τσουμάνης, Χονδρός, Βρυώνης, Νταλίπης(λ), Μπασούκας, Τασηνίκος, Λαϊνάς

Πήγασος Πολίχνης (Μπρουκς): Παράσογλου, Κοντζάι, Αναστασιάδης, Κουκουμάκας, Χρηστινίδης, Μπούτος, Καϊλής, Γκουγκούτας, Τζάμος, Αϊβαλιώτης, Καπετανίδης, Κοντοκώστας, Γκιουγκής (λ), Τζιάβρας (λ)