Φιλική «πεντάρα» του Θρίαμβου Λούρου στην ΑΕΞ

Σε φιλική αναμέτρηση, λίγες μέρες πριν τον αγώνα Κυπέλλου στο Ληξούρι με την τοπική ομάδα, η ΑΕ Ξηροβουνίου ηττήθηκε με 1-5 από τον Θρίαμβο Λούρου στην Καμπή.

Στο α' ημίχρονο η γηπεδούχος ομάδα της ΑΕΞ, είχε καλό ρυθμό και κατάφερε να προηγηθεί στο 21ο λεπτό, όταν από εξαιρετική κάθετη πάσα του Κολιού, ο Δόσης νικήθηκε αρχικά στο τετ-α-τετ από τον Παπιγκιώτη, όμως πήρε το ριμπάουντ και έστρωσε στον Κολιό που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, από ωραία εκτέλεση φάουλ του Βίτσιου, ο Κολιός λίγο έλειψε να χρηστεί και πάλι σκόρερ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα. Στο 38ο λεπτό, ο Άρης Δόσης εκτέλεσε απευθείας φάουλ, ο Βαρέλης απέκρουσε προσωρινά και στη συνέχεια μπλόκαρε εύκολα την κεφαλιά του Ανυφαντή. Μετά από αυτή τη φάση οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν στην κόντρα, με τον Κριτσιμά απέναντι από τον Παππά (ο Τσάιμος δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού) να ισοφαρίζει σε 1-1, στην πιο αξιόλογη φάση που είχαν στο α' μέρος.

Στην επανάληψη, ο προπονητής της ΑΕΞ έκανε αρκετές αλλαγές για να προφυλάξει όσους περισσότερους ποδοσφαιριστές μπορούσε, σε αντίθεση με τον Μπαλάφα που παρά τις αλλαγές παρέταξε πιο δυνατή, κυρίως επιθετικά, ομάδα στο β' ημίχρονο. Στο 41' (το παιχνίδι είχε διάρκεια δύο 40λεπτα), ο Θρίαμβος πίεσε ψηλά, ο Δάρδας έστρωσε στον Σιδέρη, όμως ο τελευταίος σημάδεψε το κάθετο δοκάρι. Η ομάδα του Λούρου ανέτρεψε το σκορ στο 57', με τον Καρπούζο, έπειτα από λάθος της άμυνας, με τον παίκτη του Θριάμβου να έχει απειλήσει και 5 λεπτά νωρίτερα τον Παππά που απέκρουσε το τετ-α-τετ με διπλή προσπάθεια. Στο 62ο λεπτό, ο Νταλάκας βρήκε τον Σιδέρη και αυτός αφού προσποιήθηκε, με σουτ στη γωνία έκανε το 1-3. Στο 66ο λεπτό, από λάθος του Ρεμπή, οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν τη μπάλα και ο Νταλάκας από πλάγια θέση νίκησε στην κλειστή του γωνία τον Παππά για το 1-4. Η ΑΕΞ προσπάθησε στη συνέχεια να μειώσει την έκταση της φιλικής ήττας, όμως ένα σουτ του Τζούκα και μία κεφαλιά του Καλιακάτσου κατέληξαν μόλις άουτ, ενώ στο 72' μακρινό σουτ του Μπατίλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Τελικά, αυτός που πέτυχε και άλλο τέρμα ήταν ο Θρίαμβος, ο οποίος με τον Σιδέρη διαμόρφωσε το τελικό 1-5 που με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Παππά που δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας, ενώ στο 80' ο Παππάς από πάσα του Σιδέρη πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς): Παππάς, Χουλιάρας, Παπανίκου, Θάνος, Ανυφαντής, Κιτσάκης, Στέργιος, Βίτσος, Δόσης, Λαϊνάς, Κολιός
στο β' ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Καλιακάτσος, Μπατίλας, Σκανδάλης Ι., Σκανδάλης Λ., Σιαμέτης, Ρεμπής, Αλεξίου, Τζούκας, Πάτσης

Θρίαμβος Λούρου (Μπαλάφας): Παπιγκιώτης, Ενέο, Γόγολος, Δάρδας, Σάκκος, Ζάκκας, Χαλάστρας, Ντόντης, Κριτσιμάς, Κολιός, Τζαφέρης
στο β' ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Βαρέλης, Μπαλαδήμας, Καρπούζος, Νταλάκας, Σιδέρης, Παππάς, Κατσαντώνης, Γκούρας, Τζόγκο, Λορέντζο, Λιόντος