Επιβλητική νίκη του ΑΟ Κλειδίου απέναντι στον Παναγροτικό

Ο ΑΟ Κλειδίου συνέτριψε με 7-1 τον Παναγροτικό Αγ. Σπυρίδωνα σε παιχνίδι για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' ΕΠΣ Άρτας και επέστρεψε πάλι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι, στην επιστροφή τους στην αγωνιστική δράση ύστερα από το ρεπό της προηγούμενης αγωνιστικής, μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και στο 4ο λεπτό είχαν οριζόντιο δοκάρι από σουτ του Πάνου Δήμου, έπειτα από σέντρα του Βαγγέλη Μανιφάβα. Ο ΑΟΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ πέντε λεπτά αργότερα, με τον Φελέκη από τα όρια της περιοχής με διαγώνιο σουτ να κάνει το 1-0. Οι γηπεδούχοι που ήταν σαφώς ανώτεροι κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμά τους χάρη σε δύο άτυχες στιγμές των φιλοξενούμενων. Συγκεκριμένα στο 20ο λεπτό, ο Θεοδώρου γύρισε με το στήθος τη μπάλα στον Στάθη Γείτονα και από ασυνεννοησία ανάμεσά τους η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0. Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα από σέντρα του νεαρού Πάνου Δήμου, ο Γκίζας στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 3-0. Στο 35ο λεπτό ο Πάνος Δήμος με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή ανέβασε τον δείκτη στο σκορ στο 4-0, ενώ στο 40ο λεπτό και έπειτα από όμορφη συνεργασία Φελέκη και Βασιλάκη, ο πρώτος σέντραρε και ο Μίγδος με πλασέ πέτυχε το 5-0, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Πάνος Δήμος έδωσε συνέχεια στο σκοράρισμα για την ομάδα του και με δύο δικά του γκολ με σουτ στο 55' και στο 90', ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 7-1, ολοκληρώνοντας τον αγώνα πετυχαίνοντας χατ-τρικ. Το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους, επιτευχθεί στο 61ο λεπτό από την άσπρη βούλα του πέναλτι για χέρι του Στέφανου Μανιφάβα και το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Σακαγιάννης.

Διαιτητής: Κυριακού Χρήστος  Βοηθοί: Κωνσταντίνου Νίκος - Μεσίτι Γιάννης

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Α.): Μανιφάβας Ν., Δήμος Π-Α., Σταμούλης, Μανιφάβας Σ., Μανιφάβας Ε., Φελέκης (66' Κατσαρός Α.), Κατσαρός Σ., Βασιλάκης (57' Καλονικας), Μίγδος, Ρούσσας (46' Χάρος), Δήμος Π.

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Πουλιάνος): Γείτονας Ε., Νάσκαρης, Θάνης, Γκίζας, Μπότσαρης, Μένα, Θεοδώρου, Σακαγιάννης, Ζαρκαδούλας (57' Παπαθεοδώρου/ 60' Κωλέτσης Χ.), Λάζαρος, Αδαμίδης (46' Ρώσσιος)