Επιστροφή στις νίκες για τη Δόξα

Στις νίκες επέστρεψε η Δόξα, που επικράτησε εντός έδρα του Ολυμπιακού Καλοβάτου, με 2-1.

Η περιγραφή του παιχνιδιού είναι μια προσφορά :

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε η Δόξα, μετά την ήττα από την Αναγέννηση, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που μετά το καλό του ξεκίνημα, δεν έχει και την ανάλογη συνέχεια. Στο πρώτο μέρος, το θέαμα ήταν μέτριο, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία πολύ καλή στιγμή να σκοράρουν. Η Δόξα είχε πολύ καλή στιγμή στο 24ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Βασιλάκη, ο Σιλιόγκας πήρε την κεφαλιά από κοντά, όμως έστειλε την μπάλα άουτ. Αντίστοιχη στιγμή είχε και η φιλοξενούμενη ομάδα στο 39ο λεπτό, όταν από φάουλ του Νίκαρη, ο Παύλου από καλή θέση πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα όπως και στην περίπτωση του Σιλιόγκα έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 64ο λεπτό, όταν από πάσα του Βασιλάκη και ολιγωρία στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ο Σιλιόγκας με πλασέ νίκησε τον Κατσούλα για το 1-0. Στο 71ο λεπτό, η Δόξα κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν σε μια φάση παρόμοια με αυτή του πρώτου μέρους, ο Βασιλάκης και πάλι εκτέλεσε του φάουλ, ο Σιλιόγκας πήρε την κεφαλιά, και αυτή τη φορά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, αλλά και της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, και στο 79ο λεπτό, ξαναμπήκαν στο ματς, όταν από ωραία προσωπική προσπάθεια του Τζίμα από δεξιά, που διένυσε αρκετά μέτρα και έκανε την παράλληλη μπαλιά, ο Νίκαρης με κοντινή προβολή, σκόραρε για το 2-1. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός Καλοβάτου προσπάθησε να γεμίσει την περιοχή της Δόξας, χωρίς όμως να κάνει τη μεγάλη φάση, σε αντίθεση με τη Δόξα που έβρισκε χώρο στην κόντρα, σε μία από τις οποίες, ο Ρέντζιος βρήκε ωραία κάθετα το Θανάση, που απέναντι από τον Κατσούλα πλάσαρε άουτ, με το τελικό 2-1 να παραμένει.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Σαρλής Χρήστος

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Βελαέτης, Πατσαβούρας, Αράπης, Κάλλιας, Καλόγηρος (61' Ρέντζιος), Οικονόμου (86' Αναγνώστου), Τυρολόγος, Θανάσης, Βασιλάκης (74' Στέργιος), Σιλιόγκας (90' Τάγκας)

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Θεμελής Π.) : Κατσούλας, Τζίμας, Καλαμπαλίκης (46' Κωλέτσος), Τόλης, Τζώρας, Γεωργατσέλος (61' λ.τρ. Θεμελής Γ.), Κιούρα, Δάσκαλος (73' Σμύρης), Νίκαρης, Παύλου, Καπέλος (67' Ράμα)