Η ΑΕΞ νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η ΑΕ Ξηροβουνίου επικράτησε της γηπεδούχου σήμερα ΑΕ Καμπής με σκορ 2-0.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ΑΕΞ, καθώς στο 10ο λεπτό, σε μία ανύποπτη φάση, ο Άρης Δόσης με ένα σουτ με τη μία μερικά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, κατάφερε να κρεμάσει τον Μπόλη, τον οποίον είδε εκτός θέσης και να πετύχει το 0-1. Δέκα λεπτά αργότερα ο Αλεξίου με βολέ βρήκε τον Δόση, ο οποίος ζύγισε το αριστερό πόδι του και σέντραρε, με τον επερχόμενο Γκυζέλη με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία. Στο 23' ο Βίτσιος εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, με τη μπάλα να χτυπά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπόλη και να καταλήγει άουτ. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για την ΑΕΚ ήρθε στο 27', όταν έπειτα από σέντρα του Παππά και κόψιμο των αμυντικών, ο Μπεζεβέγκης, από καλή θέση μέσα από την περιοχή πλάσαρε άστοχα. Τελευταία φάση για το α' μέρος στο 29ο λεπτό, με τον Νίκου να βγάζει τον Γρύλλη απέναντι στο Μπόλη, και τον τερματοφύλακα της Καμπής να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

Στην επανάληψη, οι τυπικά γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, και στο 57' από σέντρα του Μπεζεβέγκη και κακό διώξιμο του Καφαλή, ο Λάκκας πήρε την κεφαλιά, χωρίς όμως να ανησυχήσει τον Αλεξίου που μπλόκαρε εύκολα. Στο 66' από εκτέλεση κόρνερ του Βίτσιου, ο Νίκου έκανε μία κεφαλιά από το πρώτο δοκάρι, με τη μπάλα να περνά δίπλα από την εστία του Μπόλη. Στο 70' πολύ καλή ατομική ενέργεια του Ανδρέα Δόση που πέρασε ανάμεσα από τρεις παίκτες και σέντραρε, με τον Γκυζέλη αφύλαχτο στο δεύτερο δοκάρι να στέλνει τη μπάλα με το κεφάλι ψηλά, πάνω από τα δοκάρια. Οι τυπικά γηπεδούχοι που προσπάθησαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, είχαν μία άστοχη κεφαλιά του Ντούπη από καλό σημείο, ενώ στο 88' ο Λάκκας με μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αλεξίου. Στο 89' το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων. Συγκεκριμένα, από βολέ του Αλεξίου, ο Γκυζέλης πέρασε στον Γρύλλη, που ανατράπηκε από τον Ντούπη πριν πατήσει περιοχή, ενώ έμπαινε μόνος του. Σε αυτή τη φάση, ο Ντούπης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, ενώ ο Βίτσιος που ανέλαβε το κερδισμένο φάουλ, με μία όμορφη εκτέλεση πέρασε τη μπάλα χαμηλά κάτω από το τοίχος, σημειώνοντας το 0-2. Μάλιστα, στο 93', η ΑΕΞ θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ, όμως ο Ανυφαντής που πήρε μία έξυπνη πάσα από τον Σιαμέτη, απέναντι από τον Μπόλη έστειλε τη μπάλα άουτ.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Μάνος Δημήτρης - Νούσιας Οδυσσέας

ΑΕ Καμπής (Παλιάτσος-Μάζης): Μπόλης, Παππάς (52' Κωστάκος), Μπέτσας, Ντούπης, Βλάρας, Στέργιος, Τζούκας, Καρράς, Μπεζεβέγκης, Λάκκας Β., Μουστακλής

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς): Αλεξίου, Δόσης Αν., Κοσταντίνι, Γιαννούλης, Καφαλής, Νίκου, Κυριαζής, Βίτσιος, Γκυζέλης (92' Σιαμέτης), Γρύλλης, Δόσης Αρ. (85' Ανυφαντής)