Νίκησε τη Ράχη και πέρασε στον τελικό η Δόξα!

Την ευκαιρία να διεκδικήσει τον τίτλο του Πρωταθλητή στην Α' ΕΠΣΑ θα έχει η Δόξα, που επιβλήθηκε του Αίαντα με 3-2 και θα αντιμετωπίσει στον τελικό την Ανέζα!

Ένα τίτλο που κυνηγά πολλά χρόνια και το δεύτερο πρωτάθλημα μετά από 36 χρόνια θα έχει τη μεγάλη ευκαιρία να κατακτήσει η Δόξα, αφού μετά τη νίκη για τα ημιτελικά της Α' ΕΠΣΑ κόντρα στον Αίαντα Ράχης, με 3-2, προκρίθηκε στον τελικό, όπου θα κληθεί να αντιμετωπίσει σε ουδέτερο γήπεδο, την πολύ δυνατή, φέτος, Ανέζα, έχοντας και τον "αέρα" της ισοπαλίας, λόγω της 1ης θέσης στην κανονική διάρκεια. Στο σημερινό ματς, η Δόξα ευτύχησε να σκοράρει σε κομβικά σημεία, στις αρχές του πρώτου και του δευτέρου μέρους, και παρά το γεγονός πως έμεινε με παίκτη λιγότερο από το τέλος τους πρώτου μισού, έδειξε χαρακτήρα και πήρε τη μεγάλη νίκη, έχοντας και το "μαξιλαράκι" της ισοπαλίας, που δεν το χρειάστηκε. Από την πλευρά του ο Αίας, πραγματοποίησε μια πάρα πολύ αξιόλογη σεζόν, αντιμετώπισε καθ' όλη τη διάρκεια της χρονιάς πολλές και σημαντικές απουσίες, χάνοντας για μεγάλο χρονικό διάστημα τον Ευαγγέλου, αλλά και σε κρίσιμα ματς στο τέλος, το Γιώτη, ωστόσο, έδειξε πως έχει τη μαγιά, να είναι του χρόνου ακόμα πιο ισχυρός και να κυνηγήσει κάτι καλύτερο.

Η πρώτη φάση στο ματς, ήρθε στο 4ο λεπτό, όταν μετά από πίεση του Κάλλια, η μπάλα έφτασε στο Σιλιόγκα, που σούταρε από τα όρια της περιοχής για να διώξει με τα πόδια ο Γκουσάιλα. Η Δόξα κατάφερε να πάρει νωρίς κεφάλι στο σκορ, όταν μετά από ωραία μπαλιά του Παπαλάμπρη, στο 7ο λεπτό, ο Μπασιούκας βρέθηκε ξεχασμένος σε θέση πλάγια, και αφού πήρε μέτρα με την μπάλα, έσπασε στο δεύτερο δοκάρι για το Σιλιόγκα, που από κοντά πλάσαρε για το 1-0. Ο Αίας προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, με τον Κορέλη, ένα λεπτό αργότερα, να κάνει δύσκολη προσπάθεια και σουτ από πλάγια, που βρήκε στο πάνω μέρος του δοκαριού, με το Νικολαΐδη να ελέγχει, ενώ στο 12', η Δόξα ξαναφάνηκε επιθετικά, όταν ο Σιλιόγκας έσπασε για τον Μπασιούκα, που πλάσαρε έξω από την περιοχή, πάνω από τα δοκάρια. Στο 16ο λεπτό, η Δόξα έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης, όταν ο Κάλλιας έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία, και κατέληξε στο δοκάρι και στα δίχτυα του Γκουσάιλα, για να έρθει με δόση τύχης, το 2-0 για τους γηπεδούχους. Στη συνέχεια η Δόξα διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα, με τον Αίαντα να προσπαθεί να ξαναμπεί στο ματς, όμως να μη δημιουργεί ευκαιρίες. Στο 42ο λεπτό, μακρινό σουτ του Κωνσταντίνου μπλόκαρε μετά από κόντρα ο Νικολαΐδης, που έβγαλε με βολέ στην κόντρα τον Μπασιούκα, με τον Κωνσταντίνου, όμως, να γυρίζει και να τον κόβει σωτήρια, πριν βγει στο τετ α τετ. Στις καθυστερήσεις, ο Αίας μείωσε το σκορ, όταν μετά από φάουλ του Καλαμπαλίκη, και κακό διώξιμο, η μπάλα έφτασε στον Ξυλογιάννη, που με κεφαλιά, την έστειλε στα δίχτυα, για το 2-1, με τη φάση να έχει και συνέχεια, αφού στους πανηγυρισμούς του γκολ του Αίαντα, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη-κόκκινη ο Σιλιόγκας, σε μια απόφαση που προκάλεσε ιδιαίτερο αναβρασμό και νεύρα στους ανθρώπους των γηπεδούχων, με το ημίχρονο να λήγει μέσα σε μεγάλη ένταση, αφού η Δόξα χάνει ενόψει του τελικού, ένα από τα πιο δυνατά της όπλα.

Στην επανάληψη, αν και με παίκτη λιγότερο, η Δόξα κατάφερε να σκοράρει πριν καν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό, όταν ο Μπασιούκας ξέφυγε από τον Κατέρο και μοίρασε για τον Τυρολόγο, εκείνος με τη σειρά του βρήκε τον Τσιάτσο, που "τσίμπησε" πολύ ωραία την μπάλα και νίκησε τον Γκουσάιλα, για το 3-1. Ο Αίας προσπάθησε να συνέλθει από το σοκ, και είχε ένα σουτ του Κωνσταντίνου στο 51' που μπλόκαρε ο Νικολαΐδης, ενώ στο 54ο λεπτό, ο Παππάς πήρε την κεφαλιά μόνος στο πρώτο δοκάρι, όμως η μπάλα σταμάτησε σε αμυντικό πριν βρει εστία. Στο 63ο λεπτό, ο Αίας μείωσε το σκορ, όταν ο Χαϊντάρι εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα έφτασε και πάλι στον ίδιο μετά από διώξιμο, έκανε νέα σέντρα που πήρε πορεία προς την εστία και κατέληξε στα δίχτυα, σε μια φάση παρόμοια με του δεύτερο γκολ της Δόξας, για το 3-2. Ο Αίας στη συνέχεια προσπάθησε να πιέσει για την ισοφάριση, εκμεταλλευόμενος και το αριθμητικό του πλεονέκτημα, έχοντας ένα γυριστό του Ξυλογιάννη στο 70ο λεπτό, που μπλόκαρε σταθερά ο Νικολαΐδης, αλλά και δύο σουτ με καλές προϋποθέσεις, σε συνεχόμενες φάσεις, ένα λεπτό αργότερα, με τους Κορέλη και Παππά όμως να σημαδεύουν πάνω από την εστία. Στο 77ο λεπτό, επήλθε αριθμητική ισορροπία, με τον Παππά να κιτρινίζεται για δεύτερη φορά στο ματς, για θέατρο, και να παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια, με τη Δόξα δύο λεπτά αργότερα, να έχει καλή στιγμή, όταν ο Μακρής σούταρε από το ημικύκλιο, με τον Γκουσάιλα να πέφτει και να μπλοκάρει. Η Δόξα στα τελευταία λεπτά έβρισκε χώρους και είχε καλές στιγμές με τους Μακρή και Τσιάτσο, ειδικά με το δεύτερο να πλασάρει λίγο άουτ, ενώ ο Αίας είχε μια φάση στο 89' από γέμισμα και κεφαλιά-πάσα του Ξυλογιάννη για τον Κορέλη, που πλάσαρε, με την μπάλα να "σπάει" σε πόδια, για να μπλοκάρει ο Νικολαΐδης. Στις καθυστερήσεις δεν άλλαξε κάτι, η Δόξα κράτησε τη μεγάλη νίκη και ετοιμάζεται για το μεγάλο τελικό, που έμελλε να διεξαχθεί ανάμεσα στις δύο ομάδες που ξεχώρισαν από νωρίς στη βαθμολογία.

Θα ακολουθήσει βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του αγώνα.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Βασιλάκης Στέργιος

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νικολαΐδης, Νούτσος Α., Κωστής (69' λ.τρ. Μακρής), Παπαγιάννης, Πέτσας, Τυρολόγος, Κάλλιας (90' Μπιθυκούκης), Παπαλάμπρης, Τσιάτσος (90' Νούτσος Μ.), Μπασιούκας (57' λ.τρ. Γκοτζά), Σιλιόγκας

Αίας Ράχης (Παππάς Αλ.) : Γκουσάιλα, Χαϊντάρι, Καλαμπαλίκης, Κατέρος, Αβραμίδης, Κωνσταντίνου, Ξυλογιάννης, Ευαγγέλου (46' Βασιλάκης), Κορέλης, Τσίρος (81' Μπέτσας), Παππάς