Επέστρεψαν στις νίκες οι Αγ. Ανάργυροι

Με ένα αυτογκόλ κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην ουραγό ΑΕΞ, η ελλιπής ομάδα των Αγ. Αναργύρων.

Με τους Καζναφέρη και Χούσο να κάνουν αισθητή την ...απουσία τους στο σημερινό παιχνίδι, ο ΑΟ Αγ. Αναργύρων κατάφερε χάρη σε ένα αυτογκόλ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης να πάρει τη νίκη απέναντι στην ουραγό και αρκετά μαχητική σήμερα ΑΕ Ξηροβουνίου, και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα και στην 4η θέση, στην οποία ισοβαθμεί με την Καμπή που αγωνίζεται αύριο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και απείλησαν με ένα σουτ στην κίνηση του Σιαπλαούρα που πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Στο 5ο λεπτό, ήρθε το αυτογκόλ που έκρινε την αναμέτρηση, όταν σε σουτ του Θανάση μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην επιστροφή στο πόδι του Σαραντάρη, ο οποίος είδε την μπάλα να του παίζει άσχημο παιχνίδι και να καταλήγει στα δίχτυα τους ομάδας του, για το 1-0. Στο 25' ο Κακιώνης είχε με τη σειρά του σουτ στο δοκάρι, μετά και την παρέμβαση του Αζίς, ενώ στην επαναφορά ο Σιαπλαούρας δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Σιαπλαούρας δέκα λεπτά αργότερα δεν πρόλαβε να κάνει την επαφή σε σέντρα του Θανάση, ενώ το ίδιο συνέβη και μετά από σέντρα σουτ του Μάρκου και ασταθή απόκρουση του Αζίς.

Στην επανάληψη, οι παίχτες των Αγ. Αναργύρων που έψαχναν ακόμη ένα γκολ για να σφραγίσουν το τρίποντο της νίκης, είδαν για τρίτη φορά τη μπάλα να χτυπά στο δοκάρι, σε σουτ του Κανταρέλη, ενώ στο 65', ο Γιαννούλης με ατομική προσπάθεια και αφού πέρασε δύο παίχτες, πλάσαρε από τα πλάγια με τον Αζίς να τον σταματά. Στο 70' ο Αζίς απέκρουσε και του σουτ του Θανάση, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, απέκρουσε στη γωνία του απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαλαδήμα. Ο Αζίς στην καλύτερη του εμφάνιση με τα χρώματα της ΑΕΞ, νίκησε και σε τετ-α-τετ τον Θανάση, ενώ στην τελευταία αξιόλογη φάση του ματς, ο Ν. Σακκάς με μονοκόμματο σουτ είδε τη μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Διαιτητής: Πολύζος Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Μέκιος Σπύρος - Βασιλάκης Στέργιος

ΑΟ Αγ. Αναργύρων (Καλιαρντάς): Παππάς, Σακκάς Κ., Γιαννούλης, Κακάβας, Κόνιαρης, Μάρκος, Μπαλαδήμας, Κανταρέλης (55' Σακκάς Ν.), Θανάσης, Σιαπλαούρας (55' Γεωργούλας), Κακιώνης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαΐνάς): Αζίς, Ζιώρης (62' Καραμούτσος), Τζουβάνος, Σιαπάτης, Παππάς, Θεμελής, Νάστος, Σκανδάλης, Αναστασίου, Τζούκας, Σαραντάρης