Ισοπαλία για Πέτα και Κορφοβούνι

Σημαντική ισοπαλία πήρε στο Κορφοβούνι η ομάδα του Πέτα, εξασφαλίζοντας σχεδόν την αποφυγή του απευθείας υποβιβασμού.

Βαθμό-χρυσάφι τσίμπησε στην έδρα του Κορφοβουνίου η ομάδα των Φιλελλήνων, που στις καθυστερήσεις έφερε το ματς στα ίσα, και διατηρήθηκε στο +5 από τον αντίπαλό της, ενώ αν γνώριζε την ήττα, ο ΑΟΚ θα πλησίαζε σε απόσταση αναπνοής και οι Φιλέλληνες θα κινδύνευαν με απευθείας υποβιβασμό. Το πρώτο μέρος ήταν φτωχό σε φάσεις, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα στο 26' από στημένη φάση, όταν ο Βασιλείου εκτέλεσε φάουλ, ο Αντωνίου έκανε την προβολή και έγραψε το 1-0

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου πρώτοι, με το Μακρή να έχει άστοχο σουτ στο 54ο λεπτό, για να απαντήσει το Πέτα με γκολ, όταν στο 68ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Βάσιου και σύγχυση στα καρέ του Κορφοβουνίου, ο Σεϊμένης με προβολή έγραψε το 1-1 για την ομάδα του. Στο 62' μάλιστα οι Φιλέλληνες έφτασαν κοντά στην ανατροπή, όμως η κεφαλιά του Γεωργή έφυγε ελάχιστα άουτ. Στο 74ο λεπτό, ο ΑΟΚ χτύπησε στην κόντρα επίθεση, αφού έπειτα από μπαλιά του Σαμαρτζή, ο Ζαγγανάς νίκησε τον Παπαχαρίση γράφοντας το 2-1. Οι Φιλέλληνες αντέδρασαν και αφού προειδοποίησαν στο 85ο λεπτό, με φάουλ του Σεϊμένη και κεφαλιά του Κατέρου που έφυγε άουτ, βρήκαν το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις, όταν σε ανατροπή του Σιαπάτη από τον Αντωνίου ο διαιτητής Νίκου έδειξε την άσπρη βούλα, και ο Κώστας έδειξε ψυχραιμία, γράφοντας το τελικό 2-2 για τους Φιλέλληνες.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Καραγιάννης - Καμενης

ΑΟ Κορφοβουνίου (Παππάς) : Φώτης, Βαρδής, Κωνσταντίνου, Βασιλείου, Κοντοδήμας, Σαμαρτζής, Βάσιος, Μακρής, Κομπογιάννης (68' Θάνος), Ζαγγανάς, Αντωνίου

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Παπαχαρίσης, Μπίζας (80' Κώστας), Ζάμπας, Γούλας, Σταμάτης, Κατέρος, Ροβίνας (46' Σεϊμένης), Γεωργής, Τσουρης (46' Σιαπάτης), Βάσιος, Κώτσης (69' Πούλιος)