Εντυπωσιακή η Φιλοθέη κόντρα στο Ξηροβούνι

Αντίθετη πορεία για τις δύο ομάδες, με τη φορμαρισμένη Φιλοθέη να συντρίβει την ΑΕΞ με 4-0.

Βίοι αντίθετοι για Φιλοθέη και Ξηροβούνι, με την πρώτη να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, και το δεύτερο να βρίσκεται σε κακό φεγγάρι, γνωρίζοντας τέταρτη συνεχόμενη ήττα. Στο 4ο μόλις λεπτό ο Κυριαζής εκτέλεσε φάουλ, ο Γιαννάκος έδιωξε με γροθιές, και ο επερχόμενος Μητροπάνος σούταρε άστοχα. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, και στο 8ο λεπτό, ο Τριαντάφυλλος βρέθηκε απέναντι από τον Αχμέτη, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΞ να το νικά. Δύο λεπτά μετά, ο ίδιος παίχτης, έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία σουτάροντας από πλεονεκτική θέση, άστοχα. Τελικά, το γκολ για τη Φιλοθέη ήρθε, όταν ο Καραγιάννης βρήκε το Βασιλάκο με σέντρα στην περιοχή, κι αυτός, με διπλή προσπάθεια, σημείωσε το 1-0. Ο ίδιος παίχτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 38ο λεπτό, όταν ο Βέλεγκας τον έβγαλε σε θέση τετ α τετ, και δε δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0. Η ΑΕΞ είχε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στο 43', όταν ο Δεληκούρας βγήκε απέναντι από το Γιαννάκο, όμως σούταρε αδύναμα, και δεν μπόρεσε να ξαναβάλει την ομάδα του στο παιχνίδι.

Στην επανάληψη, η Φιλοθέη δεν έριξε το ρυθμό της και έφτασε σε 2 ακόμη γκολ. Στο 60ο λεπτό, ο Καλεύρας, που κάνει πολύ καλή χρονιά, δέχτηκε την μπάλα από το Βασιλάκο, και αφού απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, πλάσαε εύστοχα για το 3-0.  Δύο λεπτά μετά, ο Δόσης έχασε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά στο σκορ, όμως η κεφαλιά του σταμάτησε εντυπωσιακά στο Γιαννάκο, που επανήλθε μετά από καιρό, κάτω από τα δοκάρια της Φιλοθέης, και έκανε αμέσως τη διαφορά. Το τελικό σκορ, διαμόρφωσε ο Δάρδας με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Καραγιάννη, με το 4-0, να αποδεικνύει την εξαιρετική φόρμα που διάγει η ομάδα του Νίκου Παλιάτσου.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Κοσίνας Βαγγέλης - Τράμπας Θωμάς

ΑΟ Φιλοθέης (Παλιάτσος) : Γιαννάκος, Ζώης, Παπασωτηρίου, Λαζανάς, Μπασιάκος, Δάρδας, Τριαντάφυλλος (81' Παπαγιάννης), Καραγιάννης, Βέλεγκας (46' Καλεύρας), Νάσκαρης (75' Ζαρκαδούλας), Βασιλάκος

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς) : Αχμέτης, Δεληκούρας (46' Τσεβρενίδης), Ανυφαντής, Καλιακάτσος, Μητροπάνος, Κοσταντίνι, Παλιάτσος (46' Γκότζιος), Κυριαζής (67' Έξαρχος), Δόσης Αρ., Τζούκας, Δόσης Αν.