Μεγάλο "διπλό" στη Δράμα στην εκκίνηση του Πρωταθλήματος ο Καραϊσκάκης

Μεγάλη νίκη πήρε στη Δράμα ο Καραϊσκάκης, που αν και βρέθηκε να αγωνίζεται με δέκα παίκτες, βρήκε νικητήριο γκολ, και επικράτησε με 2-3 της τοπικής Δόξας.

Σπουδαίο αποτέλεσμα στην έναρξη του Πρωταθλήματος για τον Καραϊσκάκη, που πέρασε από την έδρα της ιστορικής Δόξας Δράμας με 2-3. Οι παίκτες του Αποστόλη Χαραλαμπίδη ήταν πιο επικίνδυνοι επιθετικά καθ' όλη τη διάρκεια του ματς, και ακόμη και όταν έμειναν με παίκτη λιγότερο βρήκαν τρόπο να φτάσουν στη νίκη. Ο Καραϊσκάκης μπήκε καλά στο ματς, και στο 12ο λεπτό, ο Ψιάνος εκτέλεσε το φάουλ, όμως η κεφαλιά που πήρε ο Καραγιαννίδης έφυγε άουτ. Δύο λεπτά μετά, ο Κυβελίδης έκανε ωραία προσπάθεια στην περιοχή της Δόξας, όμως δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση όπως θα ήθελε. Στο 21ο λεπτό χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για το 0-1, όταν ο Καραϊσκάκης κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο, ο Καπίας, που αν και αμυντικός έχει εξαιρετικές εκτελέσεις, ανέλαβε το χτύπημα, όμως η μπάλα δεν του έκανε τη χάρη, σταματώντας στο οριζόντιο δοκάρι του Μένκα. Οι γηπεδούχοι απάντησαν ένα λεπτό μετά, με τον Αργυρόπουλο να πιάνει δυνατό σουτ εκτός περιοχής, που έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 31', από εκτέλεση φάουλ του Κόντου, ο Καψάλης με κεφαλιά, σημάδεψε πάλι έξω από τα δοκάρια του Μέλκα. Ο Καραϊσκάκης ήταν πιο απειλητικός προς την εστία του Μένκα, και τελικά ήταν και αυτός που βρήκε το πρώτο γκολ στο ματς. Όπως και στην περίπτωση του Καπία, έτσι και το γκολ προήλθε από απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τον Ψιάνο στο 38ο λεπτό, με ωραίο χτύπημα να μην αφήνει περιθώρια στο Μένκα, γράφοντας το 0-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα, όμως ο Κόντος ένα λεπτό μετά δεν μπόρεσε να νικήσει το Μέλκα. Ο Καραϊσκάκης έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, και να πάει με δύο γκολ προηγούμενος στα αποδυτήρια, στο 45ο λεπτό, όταν ο Χατζηστραβός βγήκε φάτσα με το Μένκα, όμως το πλασέ του έφυγε λίγο δίπλα από την εστία της Δόξας.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο επιθετικά, και προσπάθησαν να κλείσουν τον Καραϊσκάκη στα καρέ του, απειλώντας μάλιστα στο 51ο λεπτό, με τον Αποστολίδη να σουτάρει, όμως το Μέλκα να βγάζει δύσκολα στη γωνία του. Στο 56ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης βρήκε χώρους στην κόντρα, ο Χατζηστραβός έβγαλε κάθετα στο Γυφτοκώστα, που από θέση για γκολ, δεν τελείωσε καλά τη φάση, επιτρέποντας στο Μένκα να αποσοβήσει το 0-2.  Στο 59ο λεπτό νέα καλή στιγμή για την αρτινή ομάδα, με τον Κυβελίδη να κάνει ωραία προσωπική ενέργεια όμως το σουτ του να καταλήγει πάνω από την εστία του Μένκα. Οι γηπεδούχοι ένα λεπτό μετά, τιμώρησαν τις χαμένες ευκαιρίες του Καραϊσκάκη να πάρει προβάδισμα ασφαλείας και ισοφάρισαν, όταν ο Ιωαννίδης έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια, βρέθηκε απέναντι από το Μέλκα και το νίκησε. Ο Καραϊσκάκης προσπάθησε να απαντήσει αμέσως, και στο 62ο λεπτό, έφτασε ξανά μια ανάσα από το γκολ, όταν ο Χατζηστραβός σούταρε, όμως σωτήρια πάνω στη γραμμή, έδιωξε ο δεξιός μπακ Σιώπης, κρατώντας την ισοπαλία. Αυτό δε συνέβη και δύο λεπτά μετά, όταν ο Κυβελίδης έπειτα από κάθετη πάσα, βρέθηκε φάτσα με το Μένκα, και ο έμπειρος επιθετικός δε λάθεψε, βάζοντας και πάλι στο κεφάλι του σκορ τον Καραϊσκάκη, με 1-2. Το ματς, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τη Δόξα, στο 66ο λεπτό, να κερδίζει πέναλτι σε χέρι του Καραγιαννίδη, με τον αρχηγό του Καραϊσκάκη μάλιστα, να παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια, καθώς δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Ιωαννίδης από τα 11 βήματα δε λάθεψε, σημειώνοντας το δεύτερο του τέρμα, και τρίτο σε έξι λεπτά στο ματς, γράφοντας το 2-2. Οι γηπεδούχοι με αέρα παραπάνω παίκτη πλέον, έψαξαν την ολική ανατροπή, και στο 69ο λεπτό, είχαν καλή στιγμή, με τον Ιωαννίδη να βρίσκει τον Κρητικό, όμως το Μέλκα να αντιδρά σωστά και να το νικά. Στο επόμενο δίλεπτο, οι δύο ομάδες είχαν ισάριθμα σουτ των Παναγιώτου και Κόντου που αποσόβησαν εύκολα οι δύο τερματοφύλακες, για να φτάσουμε στο 79ο λεπτό, όταν ο Καραϊσκάκης, που αν και έμεινε με δέκα παίκτες δεν πτοήθηκε, έφτασε στο 2-3, όταν δύο από τους πιο ποιοτικούς του παίκτες συνδυάστηκαν, ο Κυβελίδης βρήκε το Χατζηστραβό, που αυτή τη φορά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα,για το προβάδισμα της ομάδας του. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης, με τον Καραϊσκάκη να φεύγει με σπουδαία νίκη από τη Δράμα, για το ιδανικότερο δυνατό ξεκίνημα στο Πρωτάθλημα της Superleague 2!

Γκολ:  Ιωαννίδης 62', 67' / Ψιάνος 38', Κυβελίδης 64', Χατζηστραβός 79'

Διαιτητής : Ζαμπαλάς Σπύρος (Ηπείρου)  Βοηθοί : Θανασιάς Αθανάσιος (Ηπείρου) - Λιόντος Κωνσταντίνος (Ηπείρου)  4ος : Πάννος Γιάννης (Ηπείρου)  Παρατηρητής : Κωνσταντάρας Δημήτριος (Καβάλας)

Δόξα Δράμας (Ανυφαντάκης) : Μένκα, Σιώπης, Παπαργυρίου, Κουκόλης (16' λ.τρ. Μαρκοπουλιώτης), Καψάλης, Πλέγας (46' Ρόβας), Κόντος, Αργυρόπουλος (77' Παρασκευάς), Ιωαννίδης, Κρητικός, Αποστολίδης

Καραϊσκάκης (Χαραλαμπίδης) : Μέλκας, Παπανίκου, Παναγιώτου, Καραγιαννίδης, Καπίας, Μέτσε, Γυφτοκώστας (69' Βλάχος), Ψιάνος, Κυβελίδης (83' Κούστα), Χατζηστραβός, Τσούτσης (76' Καψάλης)