Έμειναν στο "Χ" Ηρόδοτος και Δόξα

Ισόπαλοι με 1-1, αναδείχτηκαν στο "Γεώργιος Γιολδάσης", ο Ηρόδοτος Καλογερικού και η γηπεδούχος Δόξα.

Ένα μέτριο ποιοτικά ματς, με λίγες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, διεξήχθη σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο "Γεώργιος Γιολδάσης", με τη Δόξα και τον Ηρόδοτο, να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις. Η πρώτη καλή φάση ανήκε στους φιλοξενούμενους, μόλις στο 3', όταν ο Γεροκώστας σούταρε δυνατά από μακριά, με την μπάλα να χτυπάει στο κάθετο δοκάρι και εν συνεχεία να απομακρύνεται. Το υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο κύλησε με παιχνίδι κέντρου, και τους γηπεδούχους να απειλούν με μια σέντρα-σουτ του Βελαέτη από δεξιά. Ένα λεπτό πριν τα 45', ήταν σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν, με μια κεφαλιά του Ρώσσιου, από εκτέλεση κόρνερ, η οποία όμως έφυγε ψηλά άουτ.

Στην επανάληψη, και συγκεκριμένα στο 48' ο Ηρόδοτος άνοιξε το σκορ με εκτέλεση φάουλ του Παύλου, λίγο έξω από την περιοχή. Στη συνέχεια, η Δόξα πήρε μέτρα στο γήπεδο προσπαθώντας να ισοφαρίσει, χωρίς ωστόσο να σημειώνεται κάποια κλασική ευκαιρία για γκολ, για κάποια από τις δύο ομάδες. Στο 80ο λεπτό και έπειτα από ένα γέμισμα από τα πλάγια ο Καραμέτσιος, προσπάθησε να διώξει τη μπάλα, μη κάνοντας καλό υπολογισμό, και στέλνοντάς τη στα δίχτυα της ομάδας του, γράφοντας το 1-1. Τα εναπομείναντα λεπτά κύλησαν όπως και τα προηγούμενα, χωρίς κάτι ιδιαίτερο, με την κλασσικότερη ευκαιρία να ανήκει στον Ηρόδοτο, και μάλιστα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ανδρέας Χουλιάρας, εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας και έφυγε από το ύψος της μεσαίας γραμμής, φτάνοντας σε θέση τετ α τετ, απέναντι από το Βαγγέλη, όμως πλάσαρε ψηλά άουτ, χάνοντας τη σπουδαία ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, και το 1-1 παρέμεινε.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Τράμπας Θωμάς - Νούσιας Οδυσσέας

Παρατηρητής διαιτησίας: Μπουντούρης Γιάννης

Δόξα Άρτας (Γεωργίου Π.) : Βαγγέλης, Βελαέτης, Σφήκας (76' Τάτσης Χ.), Παπαχρήστος, Στέργιος, Αρτέμης, Πεσλής (46' Μπιλιάλης), Τάτσης Δ., Τσούμαλης, Βασιλάκης, Στασινούλας

Ηρόδοτος Καλογερικού (Γεωργίου Δ.) : Οικονόμου, Χουλιάρας Α., Χουλιάρας Ν., Χεμπέγια, Καραμέτσιος, Γιώτης, Ρώσσιος, Στεργίου (90' Σάκκουλας), Παύλου, Γεροκώστας (81' Ευαγγέλου), Παναγιώτου