Έκλεψε βαθμό στις καθυστερήσεις η ΑΕΚΠ

Γκολ και βαθμούς μοιράστηκαν Μέλισσα και ΑΕΚΠ, με τη φιλοξενούμενη με τεράστια ανατροπή στο τέλος να παίρνει το βαθμό με 3-3.

Ματς για γερά νεύρα διεξήχθη σήμερα στο Γλυκόριζο, με τη Μέλισσα να χάνει τη συγκέντρωσή της στις καθυστερήσεις και να χάνει μια δική της νίκη, από την ΑΕΚΠ, που με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά πήρε την ισοπαλία με 3-3. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς, όταν στο 8ο λεπτό, ο Ξυλογιάννης επιχείρησε σουτ που έμοιαζε ακίνδυνο, με την μπάλα να σκάει στον κακό αγωνιστικό χώρο, και να περνά πάνω από το σώμα του Γκουμπερνάτ, που δεν έκανε καλή εκτίμηση, για το 0-1. Οι γηπεδούχοι πήραν την πρωτοβουλία και στο 13ο λεπτό, απείλησαν με συρτό σουτ του Σπύρου, από πάσα του Κότσιαλου, που μπλόκαρε σταθερά ο Αλεξίου. Η ΑΕΚΠ είχε καλύτερη κυκλοφορία και απείλησε με κάποια μακρινά σουτ του Ξυλογιάννη που δε βρήκαν στόχο. Το 1-1 για τη Μέλισσα ήρθε στο 34ο λεπτό, όταν ο Κότσιαλος κέρδισε πέναλτι στην περιοχή, και ο Σπύρου στην επιστροφή του στην εντεκάδα μετά από σχεδόν 2 μήνες, ευστόχησε από την άσπρη βούλα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανακτήσουν το προβάδισμα, όμως στην καλύτερή τους φάση, το πολύ ωραίο γυριστό βολέ του Γιώτη, κατέληξε στη μέση της εστίας, όπου μπλόκαρε ο Γκουμπερνάτ.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, και στο 56ο λεπτό, πήραν το προβάδισμα, όταν μετά από πλάγιο, ο Στασινούλας στην περιοχή στόπαρε και με ωραίο διαγώνιο σουτ, έγραψε το 2-1. Η Μέλισσα συνέχισε να πατάει καλύτερα, και στο 63', έφτασε και σε τρίτο γκολ, όταν μετά από νέο πλάγιο, ο Σπύρου πήρε την κεφαλιά πάσα για το Στασινούλα, που έκανε νέο ωραίο διαγώνιο σουτ, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και στρώθηκε στον Κότσιαλο, που έγραψε σε κενή εστία, το 3-1. ΟΙ γηπεδούχοι έχοντας το μομέντουμ, έψαξαν κι άλλο γκολ, όμως δεν είχαν σωστές αποφάσεις στην τελική προσπάθεια, και η ΑΕΚΠ σε μια ύστατη προσπάθεια να πάρει κάτι από το ματς, γέμισε την περιοχή στα τελευταία λεπτά, και δικαιώθηκε, αφού αρχικά, στο 89ο λεπτό, ο Ξυλογιάννης εκτέλεσε μακρινό φάουλ που φάνηκε ότι θα ελεγχθεί εύκολα, όμως ο Γκουμπερνάτ, δε συνεννοήθηκε με την άμυνά του και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, από πολύ μακριά, για το 3-2. Η ΑΕΚΠ συνέχισε να ψάχνει το γκολ της λύτρωσης και το βρήκε στο 93ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Θειόπουλος βρέθηκε αδικαιολόγητα αμαρκάριστος στο πρώτο δοκάρι, και με μια απλή επαφή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-3.

Διαιτητής : Μάνος Δημήτρης  Βοηθοί : Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης - Βασίλα Φωτεινή

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Γκουμπερνάτ, Μπέκας, Μπασιαδήμας, Σακκάς, Πολύζος, Σαγάνης, Κακοχρήστος (15' Σιατής - 58' Τσόγκας), Τσίκος, Στασινούλας, Σπύρου (68΄Δάσκαλος), Κότσιαλος

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς) : Αλεξίου, Κωνσταντίνου, Χαϊντάρι Ε. (46' Δίπλας - 85' Σίμος), Νάκης (46' Μήτσιος), Τζιανούμης (76' Θειόπουλος), Δάρδας, Χαϊντάρι Σ., Ξυλογιάννης, Γιώτης, Τσίρος, Ρέντζιος (68' Τάτσης)